Witaj,
Skutki fizyczne można przeczytać w każdym /włacznie z internetowym/poradniku dot.palenia.Od strony psychologiczej jednym z ważniejszych skutków jest izolowanie się od ludzi i stopniowe uzależnianie od substancji zamiast naturalnych kontaktów,które zwykle stają się coraz rzadsze i tym samym trudniejsze.Pozornie wygląda to na indywidualizm,ale naprawdę jest potęgowaniem zależności,w dodatku bez możliwości jej realnych i pozytywnych skutków:czyjegoś pocieszenia,obecności w trudnych chwilach itp.W dodatku proces ten,jak wiesz,utrwala się i niesie swoje następstwa.
Tak więc, zdrowie i zadowolenie z życia nie jest możliwe bez relacji z innymi ludżmi,która prowadzi do wzajemnej obecności,przyjażni,miłości,dając poczucie sensu życia.Papieros,podobnie,jak inne substancje zmieniają tylko chwilowo nastrój,ale nikogo nie zastępują.
Najlepszą drogą do pozbcia się nałogu jest psychoterapia i przywracanie dzięki niej umiejętności nawiązywania dobrych kontaktów.
Pozdrawiam i zachęcam.
Skutki palenia są daleko idące i dotyczą zdrowia somatycznego, psychicznego oraz prawidłowych relacji społecznych. Pozytywne skutki niepalenia są nieporównywalnie większe niż palenia. Odradzam sięganie po papierosy najmocniej jak tylko potrafię.
Najpoważniejszą konsekwencją palenia papierosów jest głębokie uzależnienie od nikotyny, czyli uwarunkowanie codziennego funkcjonowania od regularnego jej przyjmowania. Poprzedzone jest tolerancją, czyli stanem zwiększonego zapotrzebowania na substancję psychoaktywną. Uzależnienie powstaje na poziomie synaps - połączeń pomiędzy komórkami mózgu. Mózg człowieka zawiera specyficzne substancje tzw. receptory acetylocholiny, która powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, obniża ciśnienie krwi, zwalnia częstość akcji serca, zmniejsza siłę skurczu mięśnia sercowego, powoduje skurcze mięśni gładkich oskrzeli, jelit i pęcherza moczowego, powoduje zwężenie źrenic, pobudza zwiększenie wydzielania gruczołów, wyzwala skurcz mięśni prążkowanych. Opisane procesy są odczuwalne po zapaleniu papierosa. Przyjmując nikotynę co prawda jedynie je wspomagamy, ale w ten sposób nikotyna zaczyna rządzić ludzkim mózgiem – centrum naszej osobowości i tożsamości. Taki jest najpoważniejszy skutek palenia papierosów.
Głęboka i szkodliwa ingerencja naturalne procesy neurochemiczne naszego mózgu nie jest jedynym skutkiem przyjmowania nikotyny. Jest jeszcze kilka pułapek, które można bardzo łatwo przeoczyć i tym sposobem nieco skomplikować sobie życie. W życiu społecznym palenie papierosów może ułatwiać nawiązywanie kontaktów towarzyskich. Jednak zapach papierosów wyczuwany jest prawie zawsze przez osoby niepalące, a szczególnie w sytuacji bliskości fizycznej. Znam osobę, która, zdecydowała się zakończyć dobrze rozwijający się związek, tylko dlatego, że bliska jej osoba paliła papierosy.
Palenie papierosów staje się coraz mniej modne, a palacze są nękani różnymi, nierzadko uciążliwymi zakazami. Można ich uniknąć w najłatwiejszy sposób, po prostu rezygnując z palenia. Aktualnie pracodawcy często preferują osoby, które nie palą papierosów. Dysponują one o wiele lepszą kondycją psychofizyczną niż palacze i uchodzą za efektywniej wykorzystujące czas pracy. Palenie papierosów jest kosztowną przyjemnością. Łatwo to obliczyć, planując swój budżet. Truizmem jest, że najwięcej pożarów powstaje od niedopałków. Przykłady szkodliwości palenia można tylko mnożyć.
Na koniec ku przestrodze chciałbym zacytować wyznanie anonimowego palacza. Zostało zamieszczone na jednym z internetowych forum:
„Wystarczy pół roku i zaczynasz każdy dzień od peta :). W moim przypadku tak było. Ale jak wiadomo każdy z nas jest inny. Działanie na organizm jest oczywiście szkodliwe, ale jeszcze bardziej szkodliwe dla portfela (rama szlugów kosztuje obecnie w granicach 14 PLN), więc jest to zabawa dla bogatych. Zawsze zostaje kręcenie fajek ręcznie- wtedy jest ekonomiczniej. Tytoń kupisz w cenie paczki papierosów, ale ukręcisz z niego 2 razy więcej fajek. Nałóg to nic fajnego, jak nie masz co palić możesz nawet o 2 w nocy na stację dymać, żeby tylko sobie dyma puścić, hehe. Także nie polecam zaczynać :)”
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak oduczyć się palenia papierosów? – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Problemy z rzuceniem palenia papierosów i stosowanie e-papierosa – odpowiada Jadwiga Broniś
- Kaszel podczas palenia papierosów – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Czy korzystniej jest palić papierosy czy fajkę? – odpowiada Paweł Żmuda-Trzebiatowski
- Uzależnienie od e-papierosa – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Uzależnienie męża od papierosów – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Uzależnienie od papierosów i schizofrenia – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
- Łagodzenie kaszlu z powodu palenia papierosów – odpowiada Mgr Rafał Czarny
- Negatywne skutki rzucania palenia – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy e-papieros w jakikolwiek sposób źle wpływa na zęby? – odpowiada Lek. dent. Piotr Papierz
artykuły
Papierosy - nikotyna, wpływ na zdrowie, uzależnienie, zagrożenia, nikotynizm
Uzależnienie od papierosów albo inaczej nikotynizm
Przyczyny palenia papierosów
Dlaczego ludzie palą papierosy? Motywów może być b
Szisza - działanie, cena, wpływ na zdrowie
Shisha , czyli inaczej fajka wodna, to sposób na r