Jestem aktywna, ale nie chudnę

Mam 13 lat, 159 cm wzrostu i ważę 58. Nie wiem jak schudnąc. Prowadzę aktywny tryb życia ale nie widzę zmian w swoim wyglądzie. Źle czuję się w swoim ciele. Proszę o pomoc
13 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam serdecznie
Ważne jest, aby w takiej sytuacji wykształcić zdrowe nawyki żywieniowe i uzbroić się w cierpliwość. Z uwagi na okres dojrzewania, w Twoim organizmie zachodzą zmiany i w różny sposób może on na nie reagować.
Przede wszystkim nie należy znacząco ograniczać podaży energii i stosować niskokalorycznych diet. Dzienny jadłospis powinien składać się z 5 posiłków, spożywanych w regularnych odstępach czasowych (ok 4h ). Dobrze byłoby, aby przeważały w nim pełnoziarniste produkty zbożowe (ciemne pieczywo, makaron z pełnego ziarna, brązowy ryż, kasze), chude mięso i produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu, oleje roślinne jako dodatek do sałatek oraz świeże warzywa i owoce w dużej ilości. Wykluczeniu podlegają natomiast potrawy smażone w dużej ilości tłuszczu, dostępne w sklepach gotowe dania, żywność typu fast food, słodycze, chipsy, krakersy, słodzone napoje itp.
Aktywność fizyczna powinna być realizowana każdego dnia, w ilości ok. 45 min
Przy takim trybie życia, z biegiem czasu, masa ciała ulegnie normalizacji.

Witam, najprawdopodobniej jesz za dużo w stosunku do swojego zapotrzebowania, choć ćwiczysz – sama aktywność fizyczna nie będzie tutaj rozwiązaniem. Jedz 4-5 posiłków dziennie w równych odstępach czasu co około 3 godziny, zawsze jedz śniadanie do około 1 godziny po obudzeniu się, a kolację na 2-3 godziny przed snem, pij dużo płynów (niezawierających kalorii) – około 2 l na dzień, posiłki powinny być lekkie. Kiedy jesteś głodna między nimi wypij sok warzywny lub zjedz świeże warzywa, zawsze uzupełniaj energię po ćwiczeniach. Więcej przeczytasz w dziale zdrowe odżywianie. Pozdrawiam.