Kiedy mogę zacząć trochę spożywać surowych warzyw, owoców?

Witam. 3 tygodnie temu miałam usunięte jelito kręte razem z 15 cm jelita cienkiego. Jelito skręciło się w guz , razem z ropniem między perłowym, powstała także przetoka po wcześniejszym usunięciu wyrostka. Zostały zdjęte szwy, jestem dalej na diecie ubogoresztkowej ale walczę ciągle z biegunka. (Raz smolista a innym razem jasnobrązowa woda. ) Zdarza mi się nawet ledwo zdarzyć do WC. Nie zauważyłam krwii, nie mam gorączki. Czy mam się martwić ? Czy po prostu powoli jelita zaczynają ogarniać co się dzieje i wroca do normy ? Kiedy mogę zacząć trochę spożywać surowych warzyw, owoców ? Pozdrawiam.

Dzień dobry, Jeżeli ma Pani wątpliwości co do tego czy Pani rekonwalescencja przebiega prawidłowo najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z lekarzem, który wykonał Pani zabieg. Co do surowych owoców i warzyw ich spożycie na pewno nie powinno być włączone w ciągu kilku pierwszych tygodni po operacji. Jeżeli nie będzie już Pani obserwować żadnych nieprawidłowści w funkcjonowaniu jeli przy podawaniu przetartych i gotowanych warzyw i owoców kolejnym krokiem jest podawanie warzyw i owoców w formie całej (nieprzetartej), a dopiero po kilku tygodniach od operacji kiedy już wszystko jest unormowane moża próbować ze świeżymi, zaczynając ponownie od przecierów. Ponadto należy zaczynać od łagodnych owoców i warzyw (niewzdymających) np. jabłek, gruszek, dyni, cukinii. Surowe warzywa i owoce są stosunkowo ciężkostrawne, także pomimo ich niewątpliwych walorów żywieniowych, są jedną z ostatnich rzeczy jakie będą mogły ponownie zagościć w Pani jadłospisie. Życzę dużo zdrowia!