Kiedy powinna nastapić poprawa po stosowaniu pozajelitowego preparatu żelaza?

Odebrałam właśnie wyniki morfologii krwi po 10 zastrzykach z preparatem żelaza i martwi mnie niewielka poprawa. Jak szybko i o ile powinny wzrastać wskaźniki RBC, HGB i Ht po leczeniu pozajelitowym? Dodam, że cierpię na zaburzone wchłanianie żelaza i była to moja pierwsza terapia domięśniowa.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Odpowiedź na leczenie żelazem ocenia się przede wszystkim na podstawie wzrostu poziomu hemoglobiny. Poziom hemoglobiny powinien wzrosnąć o 1 g/dl po około 3-4 tygodniach od momentu rozpoczęcia leczenia. W leczeniu pozajelitowym dawkę żelaza ustala się w oparciu o deficyt hemoglobiny w ustroju oraz masę ciała.

Pozdrawiam serdecznie