Krwawienia z odbytu - co robić?

Od dłuższego czasu miewam zaparcia ,oddaję stolec co 3 -4dni z wielkim wysiłkiem i co dwa, trzy tygodnie pojawia się krew ciemnoczerwona, śluzowata i dużo. Nie mam żadnych dolegliwości bólowych. Biorę leki osłaniające żołądek/zdiagnozowane nadżerki żołądka/, leki na nadciśnienie, arytmię serca, na cholesterol. Byłam u lekarza rodzinnego /chirurg/zbadał mnie i powiedział, że to żylaki odbytu ale nie powiedział jak temu zapobiegać. Dodam, że po takim krwawieniu czuję się osłabiona. Czy to jest groźne i czy można to jakoś leczyć. Nie wiem czy mogę stosować leki na hemoroidy przy krwawieniach z odbytu? Dziękuję za odpowiedź. Alina lat 52

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Informacje przedstawione w pytaniu sugerują, że najbardziej prawdopodobną przyczyną krwawień są żylaki odbytu. Rozważyć warto wykonanie kolonoskopii, by sprawdzić, czy nie istnieje inne źródło krwawienia w jelicie grubym. Z uwagi na stwierdzane w przeszłości nadżerki błony śluzowej żołądka wskazane też wykonanie gastroskopii.

Po wykluczeniu zmian w obrębie górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego za przyczynę krwawień należy będzie uznać żylaki odbytu.

Zapobieganie krwawieniom z żylaków polega przede wszystkim na unikaniu zaparć, a zatem stosowaniu diety z dużą zawartością błonnika, tj. warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz regularnej aktywności fizycznej.

Leki do stosowania miejscowego, np. maści może Pani aplikować, ale nie podczas aktywnego krwawienia.
Pozdrawiam