Leczenie cukrzycy drugiego stopnia

Wczoraj dowiedziałam się ,że choruję na cukrzycę 2 stopnia jestem bezradna co dalej jak się odżywiać co począć .Proszę o pomoc

Witam, przede wszystkim powinna udać się Pani do dietetyka w celu ustalenia indywidualnego jadłospisu uwzględniający wiek, płeć, należną masę ciała, aktywność fizyczną, stan zdrowia i współistniejące choroby. Przy występowaniu cukrzycy bardzo ważna jest kontrola poziomu cukru we krwi. Jeżeli występuje nadwaga koniecza jest jej redukcja poprzez obniżenie kaloryczności spożywanych posiłków oraz odpowiednią aktywność fizyczną. Powinniśmy spożywać Pani ok 5 regularnych posiłków w tym 2 mniejsze przekąski i świadomie kontrolować to co jemy. Z diety należy wyeliminować cukry proste o wysokim indeksie glikemicznym (białe pieczywo, słodycze). Do diety należy włączać węglowodany pochodzące z pełnego ziarna zbóż, owoców, warzyw. Przy czym owoce z uwagi na obecność fruktozy są mniej polecane niż warzywa. Jeśli natomiast chodzi o warzywa, należy unikać warzyw gotowanych tj:marchew czy buraki gdyż zawierają wysoki indeks glikemiczny. Należy zadbać o prawidłowy dowóz białka w diecie, wybierajmy chude białko, ograniczajmy natomiast produkty obfitujące w tłuszcz. Ważne są również płyny w diecie. Należy wybierać wodę niegazowaną lub niesłodzone herbaty, natomiast unikać napojów z dodatkiem cukru. Warto zadbać również o regularny ruch. Pozdrawiam, www.nvit.pl