Leczenie depresji a posiadanie fantazji

Mam zdjagnozowaną depresję i miewam fantazje(w sumie toraz to mam tak że myślę o tym żeby o tych fantazjach nie myśleć)nawet nie wiem jak to ująć. .Mam pytanie czy powinnam powiedzieć o tym swojemu lekarzowi.Oczywiście lekarz o fantazjach nic nie wie,ponieważ wstydzilam sie o nich powiedzieć.Co powinnam zrobić?

Dzień dobry!

Jakie fantazje ma Pani na myśli?

Jeśli ma Pani na myśli fantazje samobójcze, myśli o śmierci lub odebraniu sobie życia - tak, jest to objaw depresji, o którym lekarz powinien wiedzieć.

Jeśli ma Pani na myśli fantazje seksualne - jest to całkowicie normalne. Ma je każdy człowiek i nie świadczy to o żadnym problemie.

W leczeniu depresji, obok opieki psychiatrycznej i leczenia farmakologicznego, kluczowa jest także psychoterapia - stały kontakt z psychologiem psychoterapeutą. Gabinet psychologa jest miejscem, gdzie cały czas jest poświęcony Pani potrzebom, przemyśleniom, obawom i wszystkim tematom, które chciałaby Pani poruszać. Tam właśnie szerzej można by porozmawiać o Pani fantazjach i o tym, dlaczego wydają się one Pani niepokojące.

Pozdrawiam!

Dzień dobry,

nie sprecyzowała Pani jakie są to fantazje. Czym innym są fantazje seksualne, zupełnie normalne a nawet zdrowe, a czym innym fantazjowanie o swoim samobójstwie, co przy depresji powinno istotnie wzbudzić Pani obawy i co powinno się zgłosić lekarzowi (chociażby dlatego, że bywają one skutkiem ubocznym przepisanych leków a wówczas należy je zmienić).

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak,www.ctzo.org