Leczenie psychiatryczne nerwicy i zaburzeń odżywiania

Witam.chciałabym zapytać o leczenie psychiatryczne za pomoca leków przede wszystkim nerwicy i zaburzeń odżywiania . Czy jeżeli zdecyduje się na rozpoczęcie terapii (byłam na pierwszym spotkaniu dostałam receptę i mam podjąć decyzję dotyczaca leczenia) czy będę miała możliwość przerwania terapi Np jak stwierdze ze nie czuję się dobrze po lekach.efekty uboczne sa zbyt uciążliwe itd.czy lekarz może mnie przymusic do ich zażywania? czyPrzymusowe leczenie stosuje się tylko w skrajnych przypadkach ?

Dzień dobry.

Przymusowe leczenie nakazać może wyłącznie wyrok sądu. W pozostałych przypadkach jest ono dobrowolne i w każdym momencie może Pani zrezygnować.
Warto jednak zastanowić się nad tym, z jakiego powodu jeszcze przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji dotyczącej leczenia, już rozważa Pani możliwość jego przerwania.
W tym wypadku pomocna byłaby konsultacja psychologiczna.

Pozdrawiam.

Dzień dobry,

Formanie - może Pani zrezygnować z farmakoterapii w każdej chwili, to jest Pani zdrowie i życie. Nie musi Pani przecież w ogóle podejmować leczenia.
Warto również wiedzieć, że w Pani zaburzeniach podstawową formą leczenia jest psychoterapia, którą może Pani podjąć ambulatoryjnie bądź rozważyć leczenie na oddziale szpitalnym, w którym stosowana jest psychoterapia (np.: Szp.Uniwersytecki w Krakowie, Pododdział Psychiatrii Psychodynamicznej - specjalizują się w zab.odżywania).

Zawsze istnieje niebezpieczeństwo złej tolerancji leku; i dotyczy to każdego leku, bez względu na jego rodzaj, przyczynę i chorobę z powodu której jest stosowany. W takiej sytuacji zmienia się lek i dobiera taki, który jest dobrze tolerowany. Leki nowej generacj , a takie są obecnie stosowane na ogół nie powodują uciążliwych i długotrwających zaburzeń.
Proszę też wziąc pod uwagę, że to specjalista zdecydował o konieczności przyjmowania leków i nie należy tego lekceważyc.
Leczenie nerwicy, depresji, zaburzeń odżywiania i innych chorób z tej dziedziny jest takim samym leczeniem jak np. leczenie zapalenia płuc, wrzodów żóładka itd.... Na pewno zgodzi się Pani ze mną, że bez odpowiednich leków nie wyleczy Pani zapalenia płuc, wrzodów żółądka .....
Oczywiście leczenie nerwicy i zaburzeń odżywiania nie polega tylko na braniu leków, ale połączeniu farmakoterapii z psychoterapią. Analogicznie: to tak jak podczas leczenia wrzodów żółądka leki + dieta, a podczas zapalenia płuc antybiotyk+ inhalacje+ leki dodatkowe. Tylko wtedy można osiagnac sukces; sama dieta, inhalacje, wapno, witamina C itd itd nie wystarczą.