Lęk i niechęć do pierwszego stosunku z partnerem

Mam 20lat i od 4lat jestem w związku.Żadne z nas jeszcze nie współżyło,jednak ten temat pojawia się coraz częściej.Problem z jego rozpoczęciem leży po mojej stronie-nie umiem przemóc się do pierwszego razu.Nie odczuwam tej fizycznej potrzeby,nie wiedząc czemu jestem wewnętrznie negatywnie do tego nastawiona.Odczuwam jakiś lęk i niechęć-nie wiem jak sobie z tym poradzić. Partner jest bardzo wyrozumiały, jednak wiem, że nie mogę(i nie chcę) przed tym uciekać. Gdzie szukać rozwiązania problemu?

Dzień dobry.

Niezależnie od Pani stażu w związku nie ma obowiązku, by rozpocząć współżycie, którego potrzeba pojawia się zwykle spontanicznie i wynika z wewnętrznego przekonania. Pani najwidoczniej nie jest na to gotowa, a wręcz negatywnie nastawiona. W tej sytuacji podejmowanie współżycia wyłącznie dla zaspokojenia partnera może skutkować skojarzeniem nieprzyjemnego "pierwszego razu" ze współżyciem w ogóle i przekładać się na późniejsze doświadczenia.
Dodać można, że poza współżyciem, dysponujecie pełną gamą innych zachowań i czynności erotycznych, które można rozwijać, poznając swoje pragnienia i reakcje, a które są znacznie "bezpieczniejsze".
Warto pamiętać, że decyzja o współżyciu powinna być wspólną decyzją, do której żaden z partnerów nie może czuć się przymuszany - nawet jeśli to przymus wewnętrzny. Z tego powodu o wszystkich swoich odczuciach i wątpliwościach trzeba byłoby uczciwie powiedzieć partnerowi - skoro jest wyrozumiały, na pewno zrozumie Pani dylematy.

Pozdrawiam.

Witam ,najwyraźniej nie jest Pani jeszcze gotowa do rozpoczęcia współżycia, proszę dać sobie czas i oczekiwać zrozumienia ze strony partnera.Ludzie dojrzewają w tej kwestii w bardzo różnym czasie.Nie ma sensu niczego przyśpieszać na siłę.Pozdrawiam