Lęk przed snem - jak z nim walczyć?

Witam. Moja siostra ma problemy ze snem. Ma 14 lat i w wieku 3 lat straciła tatę. Mieszkała do teraz wraz z dwiema starszymi siostrami i mamą. W ostatnich miesiącach siostry się wyprowadziły i została sama z mamą. Ma problemy z rozłąką. Z najstarszą siostrą była bardzo związana i pomimo mieszkania w jednym mieście każde spotkanie z siostrą kończy się płaczem. Ale najważniejszy problem jest ze snem, zawsze spała ze starszą siostrą.

Teraz mama stara się z nią zasypiać, lecz nawet to nie pomaga. Chodzi spać późno, czyli około 12-1 w nocy, oczywiście z włączonym telewizorem całą noc, ale i to nie pomaga i budzi się w nocy. W nocy słyszy szelesty, szumy, stukania i boi się ponownie zasypiać. Boi się również sama zostawać w domu, niestety teraz bywają takie sytuacje i jest zawsze z tym problem, bo ona wtedy nadsłuchuje i zawsze jakieś trzaski usłyszy. Proszę o pomoc, co mamy zrobić?

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Pani siostra odczuwa skutki rozłąki z siostrami. Może odczuwać lęk i poczucie straty, gdyż sióstr nie ma już teraz przy niej. Warto, żeby rozpoczęła spotkania z psychologiem i pracowała nad swoimi problemami. Do rozpoczęcia takich spotkań potrzebna jest zgoda jej mamy. Sądzę, że problemy ze snem mogą być efektem zmiany sytuacji w domu i niepokoju, jaki wzbudziło wyprowadzenie się starszych sióstr. Praca nad wewnętrznymi problemami może pozwolić jej poprawić swoje samopoczucie i zrozumieć, co dzieje się z nią i jej otoczeniem. Pomoc psychologa może być dla niej szansą na zaakceptowanie obecnej sytuacji.

Pozdrawiam