Problemy z samodzielnym snem u 13-latki

Moja córka ma 13 lat i boi się sama spać. Zawszevod malego spała z kimś, albo ze mną i z mężem lub z moją mamą. Kupiliśmy do jej pokoju własną kanapę. Ona mówi, że chcę spać, ale czegoś się boi i sama nawet nie wie czego. Zawsze po ok. 3 godzinach przychodzi do mojej mamy spać i mówi, że nie może zasnąć. Czy ja mogę coś zrobić?

Magdalena StusiĹska

Warto przed snem poczytać dziecku książkę aby wyciszyć je i uspokoić i poczekać w pokoju aż zaśnie samo- ale siedząc obok nie kładąc się do łóżka. Kiedy w nocy dziecko się wybudzi i przyjdzie do któregoś z domowników- odprowadzić je do jej łóżka i siedząc obok zaczekać aż zaśnie- nie rozmawiając, nie dysując, po prostu będąc obok. Stopniowo takie postępowanie powinno przynieść oczekiwany efekt.

Milena Lubowicz

Dziecko już jest dosyć duże i można z nim rozmawiać i tłumaczyć. Myślę, że przydałaby się konsultacja psychologiczna.
Pozdrawiam