Lęk przed życiem i dorosłością

Witam! Jestem dziewczyną, mam 19 lat. Mój problem jest taki, że panicznie boję się życia, dorosłości. W dodatku nie ufam ludziom, jestem bardzo wstydliwa. Ciągle mam wahania nastrojów, ale przeważnie jestem smutna. Nie umiem wziąć odpowiedzialności za swoje życie. Bardzo boję się pracy, gdyż twierdzę, że do niczego się nie nadaję, że nic mi się nie uda. Nie umiem rozmawiać o pozytywnych rzeczach. Bez przerwy zadręczam moich bliskich swoimi obawami.Nie umiem sobie radzić z emocjami. co mam robić?

Proszę udać się do psychologa i podjąć z nim terapię. Jest Pani u progu dorosłości, w którym rzeczywiscie przed człowiekiem staje wiele nowych wyzwań, nowych możliwości - a przez to wiele stresów, pytań, niejasności. Bardzo ważne jest aby umieć sobie z nimi radzić i rozwiązywać trudności efektywnie, bez lęku. Terapia psychologiczna jest także wskazana z tego względu, że Pani nastrój jest obniżony - tym bardziej powinna się pani zgłosić do specjalisty, bo być może rozwija się u Pani jakieś zaburzenie nerwicowe czy lękowe. Pozdrawiam.

Dzień dobry, proszę udać się do psychologa w celu przeprowadzenia pełnej diagnozy pod katem przyczyn pani objawów. Pełna diagnoza składa się z kilku spotkań (około 5) po których psycholog zaleci dalsze kroki postępowania. Pozdrawiam.