Leki psychotropowe a myśli samobójcze po ciąży

Nie całe 1,5 roku temu urodziłam syna, a teraz znów zaszłam w ciążę. Nie mogę sobie z tym poradzić. Mam myśli samobójcze, codziennie myślę o tym jak zneutralizować tą ciążę- to 3 miesiąc. Nie mamy z mężem tyle środków finansowych... Moje pytanie brzmi :czy tabletki psychotropowe mogłyby mi pomóc wyjść z tego stanu i czy jakiś lekarz psychiatra mi je przepisze? a jeśli po porodzie nie pokocham dziecka? Mąż się cieszy,ale nie mówiłam mu i nie pokazuje swojego ciężkiego stanu... pomóżcie Magda

Witam. Zastanowiło mnie to, dlaczego nie podzieliła się Pani z mężem swoimi przeżyciami (wygląda na to, że on nie martwi się sytuacją finansową i nie przeżywa drugiej ciąży jako nadmiernego obciążenia). Nie wiadomo też, dlaczego obawia się Pani, że nie pokocha drugiego dziecka? Na samopoczucie kobiety i akceptację ciąży może wpływać bardzo wiele czynników, począwszy od zmian hormonalnych, poprzez różnego rodzaju problemy (rodzinne, zdrowotne, zawodowe, zwizane z wychowaniem wczesniejszych dzieci) aż do czynników bytowych (finansowych, mieszkaniowych). Bardzo ważne jest, żeby rozmawiać o tym z najbliższymi i korzystać z ich pomocy, ponieważ wysiłek psychiczny i fizyczny związany z ciążą, porodem i opieką nad dzieckiem jest bardzo duży. Ponieważ opisywane przez Panią przeżycia brzmią jak objawy depresji radzę, żeby jak najszybciej zapisała się Pani na wizytę do lekarza psychiatry. Istnieją odpowiednie leki, ktore mogą być stosowane u kobiet w ciąży, z małym ryzykiem działań niepożądanych u dziecka. Ponadto możliwości leczenia w drugim trymestrze ciąży są większe niż na początku ciąży. Do lekarza należy ocena, czy powinna Pani stosować leki czy bardziej pomocne byłyby np. rozmowy z psychologiem lub psychoterapeutą o Pani rozterkach. Lekarz psychiatra przyjmuje w Poradni Zdrowia Psychicznego i nie jest do niego potrzebne skierowanie. Do psychologa lub terapeuty potrzebne jest skierowanie, które może wystawić np.lekarz rodzinny lub psychiatra.

Koniecznie powinna Pani poszukać pomocy w swoim mieście. Sugeruję psychoterapię (być może wspólnie z mężem?)- nie tylko ze względu na Pani stan Nie wyklucza to konsultacji psychiatrycznej, jeśli będzie taka konieczność. O ewentualnym włączeniu farmakoterapii musi zdecydować lekarz, w przypadku ciąży jest ona stosowana w szczególnie uzasadnionych przypadkach.
Pozdrawiam,
Justyna Owczarek- Skoneczna