Luźne i nieładnie pachnące stolce u 39-latka

Moj partner(39 lat) od 10 lat cierpi na dolegliwosci objawiajace sie glownie luznym, nieladnie pachnacym stolcem kilka razy/dobe-brak bolu. Nie przybywa tez na wadze (jednoczesnie dosc zle sie odzywia). W tamtym roku robiono badania (gastro I kolonoskopie) ktore nie wskazaly powaznych zmian, aczkolwiek pojawil sie temat 'zanikajacych kosmkow jelitowych'. Bylo podejrzenie celiakii, ktore nie zostalo potwierdzone, a ostatecznie poprzestano na diagnozie IBS.Uwaza ze jest zdrowy, a ja sie martwie

Dzień dobry, Przyczyn może być sporo, bez dokładnej diagnozy żywieniowej trudno coś stwierdzić (spis jedzenia z 7 dni). Pani partner może mieć nietolerancje pokarmowe. Polega to na tym , że organizm niektóre białka w pożywieniu traktuje jako obce i tworzy z nimi kompleksy z przeciwciałami. Może to powodować przepuszczalność jelita (jego ścianki stają się jak "sito") i krążenie tych kopleksów po całym organizmie. Tworzy to permanentny stan zapalny, przez co organizm może być osłabiony, walczy z zakwaszeniem i stanem zapalnym. Można zrobić testy na nietolerancje pokarmowe z krwi aby dowiedzieć się na jakie produkty może być nietolerancja i powodować permanentny stan zapalny. Koszt w zależności od ilości sprawdzanych produktów to ok 450-1500zl. Jeśli chciałaby się Pani dowiedzieć więcej, zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam, Ewa Trusewicz, dietetyk
www.dietaifitness.pl