Mam 15 lat - czy uda mi się skutecznie schudnąć?

Jestem chłopcem, mam 16 lat i ważę, ok. 72 kg przy wzroście 178. Codziennie pod wieczór sobie ćwiczę ( brzuszki, skakanka, pompki). Ciągle próbuje jakoś schudnąć, ponieważ mam objawy brzucha i piersi, lecz się nie udaję. Wręcz czuje się jakby brzuch mi coraz bardziej rósł. Nie jestem na nic chory. Codziennie jem śniadanie w domu i szkole, obiad, kolacja, czasami może coś między posiłkami. Proszę, o jakieś zalecenia, co mam robić, jak schudnąć. Pozdrawiam i dziękuje.

16 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Biorąc pod uwagę siatki centylowe Twoja masa ciała i wzrost są prawidłowe w odniesieniu do wieku. Proporcje w budowie ciała są zachowane. Odchudzanie nie jest potrzebne. Objaw powiększonych piersi może występować u dorastających chłopców. Zwykle ustępuje samoistnie. Jakiekolwiek próby odchudzania w wieku dojrzewania powinny być konsultowane z lekarzem.

W utrzymaniu prawidłowej masy ciała pomocna jest zbilansowana dieta, regularność posiłków oraz aktywność fizyczna. Należy ograniczać słodycze oraz jedzenie typu fast-food. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi udaj się na wizytę do lekarza.