Mam 16 lat i niską samoocenę - jak mogłabym to zmienić?

Mam 16 lat, od pewnego czasu mam trudności w szkole z rówieśnikami i nauką. Nie jestem osobą pewną siebie i mam niskie poczucie własnej wartości, przez co jestem zamknięta w sobie. Piszę to, ponieważ to nienormalne, żeby w moim wieku czuć się niepotrzebnym. Za każdym razem boję się mojego życia, jestem nieapetyczna, ciągle mam jakieś doły, chodzę z opuszczoną głową i smutna. Nie mam chęci do życia. Uważam, że nie jestem atrakcyjna. Każda moja koleżanka ma chłopaka, a ja nie mam. Strasznie chciałabym przynajmniej być komuś potrzebna.

Witam!

Kiedy ciągle myślisz negatywnie i doszukujesz się samych złych rzeczy i cech w sobie i otoczeniu, możesz nie zauważyć, jak wartościową i atrakcyjną osobą jesteś. Chłopak nie jest wyznacznikiem wartości. Zastanów się, czy chciałabyś mieć jakiegokolwiek chłopaka, by czuć się jak reszta, czy takiego, na którym będzie Ci zależało? Czasem warto poczekać i znaleźć tego odpowiedniego. Nie czujesz się potrzebna, nie napisałaś jednak, skąd takie przekonanie się wzięło. Może jest to tylko Twoje wyobrażenie o tej sytuacji. Jeśli chcesz być potrzebna i lubisz pomagać ludziom lub zwierzętom, to proponuję Ci zostanie wolontariuszem. Warto także, byś rozmawiała o tym, co czujesz i jak widzisz swoją sytuację. Staraj się nie patrzeć na świat przez ciemne okulary, bo wiele piękna i radości może Cię ominąć. Kiedy zamykasz się na ludzi, wtedy oni się od Ciebie oddalają. Uśmiech jest najpiękniejszą ozdobą kobiety, dlatego warto poszukać powodów do radości, bo właśnie wtedy jesteś najatrakcyjniejsza. Atrakcyjność to przede wszystkim charakter i sposób bycia. Kiedy jesteś smutna i chodzisz ze spuszczoną głową, niewiele oferujesz innym. Natomiast uśmiech i energia to cechy, które przyciągają ludzi jak magnes. Poszukaj w sobie atrakcyjności i znajdź zajęcie, które pozwoli Ci poczuć się potrzebną i wyjątkową. W ten sposób możesz wpłynąć na poprawę swojego samopoczucia i kto wie, może zawrócić komuś w głowie.

Pozdrawiam