Mam wieczorne napady głodu: proszę o radę

Mam 11 lat i ważę 50 kg, a mój wzrost to 140 cm. Czy powinnam tyle ważyć? Jaką dietę mam zastosować? Cały dzień mogę nie jeść, a wieczorem zjem wszystko, tak koło 20.00. Teraz już się postarałam i oszukuję wodą żołądek. Jeżdżę na rolkach, gram w siatkówkę, koszykówkę i lubię inne sporty. Nie lubię mojego brzucha.

Witam serdecznie!

Prawidłowość masy ciała u dzieci sprawdza się za pomocą tzw. siatek centylowych. Przykładowo, jeżeli waga lub też wzrost dziecka jest na poziomie 50 centyla, oznacza to, że połowa dzieci w tym wieku ma daną średnią wagę i wzrost. Np. jeśli dziecko ma wagę na poziomie 97 centyla, świadczy to dużej nadwadze, jeśli z kolej na poziomie 3 centyla - oznacza sporą niedowagę i konieczność stosowania bogatoenergetycznej diety.

Twój wzrost jest na poziomie 25 centyla, a masa ciała na poziomie 90 centyla, więc ważysz wiecej niż  90% dzieci w Twoim wieku, oraz jesteś niższa niż większość dzieci w Twoim wieku. Przekroczenie górnej granicy normy (powyżej 97 centyla) lub dolnej (poniżej 3 centyla) jest szczególnie alarmujące i wymaga konsultacji medycznej. Jednak warto wybrać się na wizytę lekarską oraz konsultację dietetyczną, żeby zapoznać się z indywidualnymi zaleceniami. Być może zwiększona masa ciała związana jest u Ciebie z jakąś dolegliwością, np. problemami hormonalnymi, ale może jest to tylko wynik złych nawyków żywieniowych.

Musisz dbać przede wszystkim o swoją codzienną dietę i aktywność fizyczną. Przynajmniej pół godziny dziennie przeznacz na ulubiony sport (poza zajęciami sportowymi w szkole). Spożywaj przynajmniej 3, ale lepiej 5 posiłków dziennie w równych odstępach czasu, najlepiej co 3 godziny. Ostatni posiłek zjedz 3 godziny przed snem.

Pamiętaj o najważniejszym: jesteś w wieku dorastania, dlatego nie możesz stosować diety odchudzającej. Najlepiej wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe oraz nauczyć się, w jaki sposób komponować swoje posiłki. W tym celu możesz udać się do dietetyka, który przedstawi jaka powinna być kaloryczność Twojej diety, zjadane porcje itp.