Wykrzepiały żylak odbytu

Mam zdiagnozowanego krwiaka odbytu. Wcześniej był bardzo bolesny i krwawił. Lekarz po badaniu rektoskopowym proponuje operacyjne leczenie. Wykluczył hemoroidy. Mam obawy, czy zabieg jest bezpieczny, czy mogą być nawroty. Proszę mi wyjaśnić jaka mogła być przyczyna tej przypadłości i jak mam postępować po zabiegu. Czy są może inne metody leczenia w tym przypadku. Mam około 40. i jestem mężczyzną. Czego przestrzegać a czego unikać, aby uchronić się przed ewentualnym nawrotem. Dziękuję. Proszę o możliwie szybką odpowiedź.

Trudno mi odpowiadać na takie pytania bez bezpośredniego badania. Wątpię, że jest to krwiak odbytu. Krwiaki powstają najczęściej na skutek urazu, a myślę, że nie doznał Pan urazu tej okolicy ciała. Jeśli to byłby krwiak to wymagałby pilnego nacięcia i opróżnienia. Być może źle Pan zrozumiał lekarza, który wykonywał rektoskopię. Może chodziło mu o wykrzepiałego żylaka odbytu, czyli żylaka odbytu, w którym krążąca krew uległa wykrzepieniu. Takie wykrzepiałe żylaki leczy się operacyjnie tak jak zaproponował lekarz. Po wycięciu takiego żylaka nie ma nawrotów jedynie mogą powstać nowe w innym miejscu. Podstawowym sposobem pozbycia się tego problemu bezpowrotnie jest leczenie zabiegowe. Leczenie zachowawcze jest mało skuteczne i nie wyklucza nawrotów. Co do powstawania, postępowania, zapobiegania i sposobów leczenia tej przypadłości można poczytać sobie na stronach o żylakach odbytu np.: http://www.echirurgia.pl/zylaki/zylaki_odbytu.htm lub np.: http://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-powstaja-hemoroidy