Mój 8-letni syn ma nadwagę - jak go skutecznie odchudzić?

Witam, mój syn ma 8 lat i waży prawie 43 kg. Problem zaczął się w maju ub.r. wraz ze zdiagnozowaniem u małego choroby Perthesa, co wiązało się z całkowitym odciążeniem kończyn dolnych i poruszaniem się na wózku inwalidzkim. Od dwóch tygodni syn porusza się już o kulach, ale sprawia mu to trochę trudności ze względu na ciężar ciała. Starałam się przez cały okres, kiedy jeździł na wózku, aby posiłki, które spożywał, były lekkie, nietłuste, niesmażone, niesłodkie itp. Nie pomogło. Jak pomóc mu stracić uciążliwe kilogramy?

Oto jego przykładowy jadłospis (zaznaczam, że mąż jest na diecie Dukana i zdarza się, że nasz jadłospis pokrywa się z jadłospisem męża): - śniadanie I: owsianka lub płatki kukurydziane na mleku 1,5%, - śniadanie II: jogurt z musli/jabłko/banan/kanapka z ciemnego chleba (zależy, czy jest w domu czy w szkole), - obiad: zupa (rosół, krupnik, kalafiorowa, jarzynowa - to najulubieńsze zupy mojej 4-letniej córki), czasem II danie (ryż biały, kasza gryczana z mięsem z kurczaka/kurczak pieczony bez tłuszczu, surówka), - kolacja: jogurt owocowy z płatkami kukurydzianymi/serek wiejski chudy z pomidorem/płatki z mlekiem/parówki/czasem jakaś sałatka z gotowanych albo świeżych warzyw/chleb ciemny z szynką, pasztetem drobiowym albo miodem. Przed wyjściem do szkoły (godz. 6.50) syn nie jada śniadań w domu - nie jest głodny. Kolacje dzieci jedzą ok. 19 - może powinnam ją przyspieszyć? Ale II danie jedzą po 16.00.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Odchudzanie dzieci jest sprawą o wiele trudniejszą niż regulowanie masy ciała u osób dorosłych. Na początek powinna Pani zgłosić się z tym problemem do lekarza pediatry. Zleci konieczne badania i pokieruje do dziecięcej Poradni Leczenia Otyłości. Oczywiście brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej w tym przypadku jest okolicznością bardzo utrudniającą pracę. W tej sytuacji należy zwrócić uwagę na dobór produktów i ogólnie pojętą, a bardzo istotną higienę żywienia. Nasuwa mi się od razu uwaga odnośnie do braku śniadania. Proszę spróbować włączyć ten posiłek do codziennego menu dziecka. Brak podaży energii do 1/5 godziny od przebudzenia w dłuższym okresie powoduje spowolnienie metabolizmu. W przypadku pani dziecka taki obrót sprawy jest bardzo niekorzystny. Proszę spróbować od małych porcji, np.: jedna kanapka z ciemnym chlebem, masłem, chudą wędliną i oczywiście warzywami.

Do szkoły wraz z kanapką też proszę zapakować dziecku porcję warzyw, np.: paprykę, ogórka. Należy przyzwyczajać syna do jedzenia tego typu produktów. Opisany przez panią jadłospis ogólnie jest prawidłowy. Do ograniczenia kwalifikują się tylko parówki, płatki kukurydziane i jogurt owocowy. Proszę poszukać płatków pszennych lub z pełnego ziarna - a la kukurydziane, np.: fitness, jogurt owocowy zamieniamy na naturalny z dodatkiem świeżych owoców, parówki… jeśli już muszą się pojawić, to zawsze w towarzystwie warzyw, i obowiązkowo proszę wybierać te drobiowe i wysokogatunkowe.

Najważniejszą rzeczą na początek waszej wspólnej walki z nadwagą powinno być jednak uregulowanie pór spożywanie poszczególnych posiłków. Kolacja może być zaplanowana na 19, o ile wypada to na około 3 godziny przed snem. Posiłków w ciągu dnia powinno być 5. Dwie przekąski i dwa główne. Do każdego należy włączać porcje warzyw, a do dwóch owoce (w ilości nie większej niż 0,5 kg na dobę). Metody kulinarne też mają znaczenie. Dobrze, że nie podaje pani dziecku potraw smażonych. Jest wiele innych smacznych sposobów na przyrządzenie posiłku. Duszenie, pieczenie, gotowanie, grill, gotowanie na parze itd.

Należy też zwrócić uwagę na płyny, jakie dziecko dostarcza sobie w ciągu dnia. Wśród nich powinna znaleźć się woda mineralna w ilości 1,5 litra na dobę. Dla urozmaicenia można dodać do niej kostkę lodu, plaster cytryny lub pomarańczy, w sezonie inne owoce, ew. miętę. Dzieci często wolą sięgać po słodkie, bardziej dla nich atrakcyjne napoje. Rolą rodzica jest takie przygotowanie i podanie posiłku, aby to ten domowy był najbardziej kuszący.

Życzę pani powodzenia i polecam szczerą rozmowę z lekarzem pediatrą, a później współpracę z dietetykiem, który przy konkretnych wskazaniach lekarskich pomoże odpowiednio zbilansować dietę dziecka oraz doda potrzebną dawkę motywacji.