Moje dzieko nie chce jeść!

Mam córeczkę, która ma 21 miesięcy. Nigdy nie jadła zbyt dużo, ale ostatnimi czasy się przeraziłam, bo przez cały dzień potrafiła nic nie jeść, tylko bardzo dużo piła. Tyle z tego dobrego, że przynajmniej piła herbatkę. Poszłam na morfologię i okazało się, że ma małą anemię. Zażywała żelazo przez 4 tygodnie. Lekarz mnie nie wysłał znowu na morfologię, tylko kazał mi dawać jej dziennie porcję mięsa, owoce, warzywa. Czy to jej wystarczy? Czy to może jej się nawrócić? Czy z tego powodu, że ona nie chce jeść, może być ta anemia, czy może być jakiś inny powód tego? Z jej zachowania nie wynika, żeby było coś nie tak. Jest BARDZO ruchliwa i nie ma dość biegania i skakania.
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Niedobór żelaza jest najczęstszą przyczyną anemii u dzieci. Szkoda, że nie napisała Pani wyjściowych wartości morfologii u córeczki, ale skoro nie zauważyła Pani zmiany w jej zachowaniu, może to znaczyć, że anemia nie była bardzo nasilona. Przy głębokim spadku hemoglobiny dziecko zwykle bywa osłabione oraz rozdrażnione.

My - rodzice - czesto martwimy się, że nasze dziecko nie je tyle, ile naszym zdaniem jeść powinno. Niepokój budzić może nagła zmiana apetytu dziecka (jeśli wcześniej jadło dużo, a teraz nie je nic), z towarzyszącym spadkiem masy ciała lub innymi dolegliwościami (zmiany w zachowaniu, problemy z wypróżnieniem, bóle brzuszka).

Trzeba także pamiętać, że dzieciom zdarzają się pojedyncze dni, że nic nie jedzą i nie jest to związane z patologią, mogą także gorzej jeść w czasie infekcji.

Proszę uważnie przyjrzeć się jadłospisowi córki i - przede wszystkim - wyeliminować przekąski (słodycze) oraz białe pieczywo na rzecz ciemnego. Należy pamiętać, że dziecko w tym wieku nie powinno spożywać jeszcze mleka krowiego tylko modyfikowane lub, jeśli nie lubi modyfikowanego, lepiej jeśli będą to np. jogurty, kefir, maślanka. Mleko krowie jest nieodpowiednie pod względem zapotrzebowania na minerały i witaminy oraz ogranicza wchłanianie żelaza.

Na poprawę apetytu można ewentualnie stosować np. Bioaron C (łyżeczka przed każdym posiłkiem).

Jeżeli dieta będzie odpowiednio skomponowana, anemia nie powinna nawrócić. Proponuję zrobić kontrolę morfologii najwcześniej za 3 miesiące.

Pozdrawiam serdecznie