Moje pytanie brzmi czy w początkowej fazie diety bezglutenowej może mnie boleć brzuch i mogę być osłabiony?

Witam. Mezczyzna 30 lat. Od roku mam zanik kosmkow jelitowych bez stany zapalnego mialem infekcje helicobacter pylori. Nie trzymalem diety indo tego przytylem z 77kg do 93kg w pol roku. Krew w normie usg jamy brzucha w porzadku bez zmian. Podjalem decyzje o zdrowej zbilansowabej diecie powoli ograniczam gluten i nabial z czasem chce calkiem wylaczyc z diety. Moje pytanie brzmi czy w poczatkowej fazie diety moze mnie bolec brzuch i moge byc oslabiony? Moga mnie bolec mięśnie i siasc psychicznie?

Witam,
Rozumiem, że lekarz stwierdził nietolerancję glutenu lub celiakię i dlatego zalecił dietę bezglutenową? Jeśli tak to brzuch może boleć z powodu tego, że gluten nadal jest dostarczany, mimo że w mniejszych ilościach. Dodatkowo, wszystko zależy od tego jak zmienił Pan swoją dietę. Jeśli je Pan za masło posiłków lub złej jakości to zdecydowanie może się Pan czuć osłabiony. Powinien Pan jeść 4-5 posiłków dziennie i stosować się do zasad zdrowego żywienia. Jeśli zastępuje Pan produkty glutenowe tymi bezglutenowymi to proszę zamienić je np. na ryż brązowy, kaszę gryczaną, kaszę jaglaną, komosę ryżową, amarantus, płatki jaglane itd. Do tego duże ilości warzyw i owoców. To powinno rozwiązać problem osłabienia. Osłabienie może też wynikać z drastycznej zmiany diety - jeśli do tej pory jadł Pan dużo przetworzonego jedzenia i cukru to po jego wyeliminowaniu (jeśli Pan to oczywiście zrobił) to w początkowym etapie może Pan się czuć lekko osłabiony (efekt odstawienia cukru) ale stan ten szybko minie i będzie Pan miał jeszcze więcej energii niż kiedyś.
Pozdrawiam
Maja Czerwińska-Rogowska dietetyk Gryfice