Na czym polega przesiew metaboliczny?

Witam.Mam pytanie co to jest przesiew metaboliczny?na czym polega to badanie? co to badanie ma wyjaśnić?mam skierownie na to badanie z dzieckiem które ma duże opóźnienie rozwoju mowy.Prosze o wyjaśnienie tematu.

Aleksander Ropielewski

Badania przesiewowe wykonuje się w celu wykrycia najczęściej występujących chorób ( w tym wypadku z grupy chorób metabolicznych). W wyniku defektów metabolicznych pewne substancje nie są przekształcane w ich pochodne, które mogą być wykorzystane lub usunięte z organizmu co powoduje ich nadmiar i toksyczne działanie na tkanki. Może to prowadzić do zaburzeń rozwoju (np. mowy). W niektórych przypadkach poprzez właściwe leczenie/dietę można osiągnąć powrót do prawidłowego stanu a w niekórych zmiany poczynione przez chorobę sa już nieodwracalne i można jedynie zapobiegać dalszemu jej postępowi.

Celem badań przesiewowych jest wykrycie najczęściej występujących chorób, w przypadku Pani dziecka o podłożu metabolicznym. Może to oznaczać, że w wyniku złej przemiany niektórych substancji nie są one usuwane z organizmu albo przyjmują niekorzystną postać i są przyczyną różnych chorób. Czasami w przebiegu tych schorzeń mogą pojawić się zaburzenia mowy. Takie badania są bardzo ważne.