Ma Pani odwagę powiedzieć sobie uczciwie, że ma Pani problem z nadużywaniem leków oraz łączenia ich z alkoholem. To bardzo ważny krok na początku w drodze do zmiany.
Napisała Pani, że sporadycznie zdarza się łączyć leki z alkoholem, proszę pamiętać , że leki wchodzą w interakcje z alkoholem, który może nasilać lub wręcz całkowicie zmieniać ich działanie. Dlatego myślę, że warto rozważyć odstawienie alkoholu przynajmniej do momentu, kiedy przyjmuje Pani leki. To mógłby być mały ale bardzo ważny krok w Pani drodze do zmiany i poprawy samopoczucia. Obawiam się, że alkohol na dłuższą metę nie pomaga, pozwala tylko doraźnie rozładować napięcie.
Jeśli chodzi o leki, myślę, że powinna się Pani skontaktować z psychiatrą, Odstawianie leków, szczególnie jeśli obecnie przyjmuje Pani duże dawki, powinno odbywać się stopniowo, pod kontrolą lekarza. Nagłe przerwanie przyjmowania leku może powodować nieprzyjemne skutki uboczne. Proszę pamiętać, że stopniowe odstawienie leków jest możliwe....tylko trzeba w inny sposób poradzić sobie z lękiem, który towarzyszy zasypianiu, dlatego...
Proszę rozważyć konsultację z psychoterapeutą najlepiej o wykształceniu psychologicznym, który oceni z Panią, co jest przyczyną problemów z zaśnięciem. Czy w momencie zasypiania powracają złe wspomnienia? Czy obawia się Pani koszmarów? Czy czuje Pani napięcie w ciele? Może kłębią się myśli w głowie? Nie znając odpowiedzi na te i wiele innych pytań, trudno jest poszukiwać rozwiązania. Specjalista oceni jakie jest pierwotne podłoże tego problemu i co obecnie podtrzymuje problem. Podłożem problemów ze snem może być nerwica (zaburzenie lękowe uogólnione), fobia, zespół stresu pourazowego (ptsd) ale też wiele innych chorób.
Może też Pani zapoznać się z książką Edmund J.Bourne "Lęk i fobie" być może któryś z prezentowanych tam sposobów radzenia sobie z lękiem będzie dla Pani pomocny.
Proszę szukać wsparcia i pomocy u specjalistów, a wprowadzenie zmiany stanie się łatwiejsze! Życzę Pani powodzenia!
Dzień dobry,
Problemy jakie Pani wymieniła dotyczą obszaru uzależnień. Warto aby zgłosiła się Pani do terapeuty uzależnień i rozważyła podjęcie terapii.
Jest Pani świadoma problemu i mu nie zaprzecza - a to już jest ogromny krok na przód. Warto poczynić kolejne i udać się na psychoterapię. Bez niej może być Pani ciężko samodzielnie zwalczyć problemy. Pozdrawiam.
Dzień dobry,
Proszę znaleźć w swojej okolicy psychoterapeutę i podjąć leczenie - np.: w Poradni Leczenia Uzależnień, Poradni Zdrowia Psychicznego lub prywatnie.
W internecie dostępna jest również lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wg miejscowości.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Stosowanie leków na serca i nadużywanie alkoholu – odpowiada Mgr Marta Widera-Kędryna
- Nerwica a picie alkoholu – odpowiada Mgr Jakub Bieniecki
- Stosowanie benzodiazepiny z alkoholem – odpowiada Mgr Dorota Babrzymąka
- Nadużywanie alkoholu od 2 lat przez partnera – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Stosowanie leków antydepresyjnych i mieszanie ich z alkoholem – odpowiada Mgr Ryszard Chłopek
- Nadużywanie alkoholu przez chłopaka – odpowiada Dr Ewa Bujoczek
- Uzależnienie od alkoholu u 21-latka – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Lęki wróciły. Co robić? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Łączenie leków na depresję z alkoholem – odpowiada Mgr Tomasz Furgalski
- Stosowanie luteiny a spożywanie alkoholu – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
artykuły
Pojawia się, gdy rezygnują z alkoholu. "Większość przecierpi to w domu"
Wąż w dotyku jest bardzo miękki, ciepły, milutki,
Bezsenność (insomnia) - przyczyny, leczenie, zapobieganie
Bezsenność dotyka coraz większej liczby osób i nie
U niektórych kobiet w tym czasie ujawniają się uzależnienia. Dr Matuszkiewicz: Większość pań wybiera alkohol
- Pamiętam historię kobiety około 50-letniej,