Nadwaga po stosowaniu leków

Rok temu skończyłem brać dwa leki po których w krótkim czasie przytyłem z 70kg do 97kg. Mimo uprawiania sportu i diety waga nie chciała spaść.Byłem załamany tą nadwagą.Teraz mój stan się pogorszył i będę musiał znów brać te leki co wcześniej czyli Depakine/Olanzapina lub Depakine/Kwetiapina lekarz powiedział że przez długi okres.Zdaniem mojego lekarza nic innego nie może mi pomóc.Puchnę na nich jak świnia,masa innych skutków ubocznych + Chad.Nie chcę przez ten syf żyć, biorę też lamitrin/asentra

Witam serdecznie,

Jeżeli lekarz twierdzi, iż powinien Pan przyjmować dane leki to najprawdopodobniej jest to nieuniknione. Ja jako dietetyk mogę zalecić utrzymywanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz aktywności fizyczną. Pisze Pan, że stosuje dietę jednak zastanawiam się czy jest to jadłospis ułożony przez specjalistę, odpowiednio zbilansowany i dostosowany do pana potrzeb? Prawidłowa dieta mogłaby zatrzymać proces tycia a nawet spowodować spadek wagi. Proszę prześledzić swój jadłospis i zastanowić się czy oby na pewno jest on właściwy. Każdy posiłek powinien być pełnowartościowy i dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Posiłki powinny być spożywane regularnie (5 posiłków dziennie w odstępach ok 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami. Nie można pomijać żadnego z posiłków, nie zamieniać kilku posiłków na jeden z wielu składników.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać 3-4h przed snem. Powinien Pan również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Ułożenie indywidualnie dostosowanej do Pana potrzeb diety wymaga spotkania osobistego, w celu przeprowadzenia odpowiednich pomiarów lub kontaktu drogą mailową w celu wypełnienia szczegółowego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego. Jeżeli miałby Pan problem z ułożeniem odpowiedniego jadłospisu zachęcam do kontaktu. Chętnie pomogę

joanna.wasiluk@o2.pl lub 506225670

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam, czasami Depakine wiąże się z białkami tarczycy powodując rzekomą niedoczynność tarczycy - proszę wykonać profil tarczycowy. Asentra powinna poprawić nastrój ( trzeba brać leki min. 4 tygodnie ) i powtórnie się zebrać oraz rozpocząć dietę pod kontrolą dietetyka. Pozdrawiam.

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Współczuję Panu. Jedyne co ze strony diety mogę Panu poradzić, to kwas DHA (kwas z rodziny omega-3, zawarty np. w tranie i suplementach diety), który w badaniach na myszach przynosił znaczną poprawę i naukowcy wiążą z nim spore nadzieje. Proszę podpytać lekarza o bezpieczną dawkę.

Witam. Może warto byłoby udać się do dietetyka który na podstawie analizy składu ciała i wywiadu ułoży Panu odpowiednią dietę.Pozdrawiam.