Nadwaga u dziecka

Witam! Mam synka, który ma 2 lata i 3 miesiące, waży 17 kilo. Czy to już nadwaga? Podejrzewają u niego astmę. Zażywa leki dla astmatyków, ale to nie są sterydy, więc przypuszczam, że to nie od tego. Przytył dużo, gdy pszeszedł na sztuczne karmienie. Jak z tym walczyć, czy zrobić jakieś badanie??? Do jakiego lekarza się udać? A w sprawie astmy - czy w tym wieku można potwierdzić jakimiś badaniami tę chorobę? Pytam, gdyż nie dostałam żadnych skierowań od lekarza prowadzącego i nie wiem, co w tym przypadku robić. Bardzo proszę o jakąś poradę. Dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

waga Pani dziecka znajduje się ponad 97 centylem, co oznacza, że jest za wysoka. Ważne też jest, w jakim czasie dziecko przytyło - czy stało się to w krótki czasie, czy dziecko zawsze miało tendencję do tycia - kiedy zostały wprowadzone sztuczne mieszanki? Otyłość w wieku dorosłym w dużej mierze zależy od nawyków żywieniowych z dzieciństwa, dlatego warto jak najwcześniej zadbać o prawidłową masę ciała dziecka. Nie można jednak diety u tak małego chłopca wprowadzać na własną rękę - konieczna jest wizyta u lekarza, który oceni, czy dziecko się prawidło rozwija, czy nie ma zaburzeń hormolanych, które mogą sprzyjać tyciu. Skieruje Panią także do dietetyka, którego porady pomogą w wprowadzeniu prawidłowej diety.