Witam serdecznie,

Bardzo cieszy mnie fakt, że interesuje się Pani wagą synka, nie czekając, aż „sam wyrośnie” z wałeczków tłuszczu. Komórki tłuszczowe powstające w okresie dzieciństwa nigdy nie znikają, mogą jedynie zmniejszać lub zwiększać swoją objętość, a to oznacza, że dziecięca otyłość jest problemem na całe życie. Pora więc pracować nad nawykami żywieniowymi syna.

W przypadku dzieci nie wolno stosować drastycznych diet odchudzających. Należy obniżyć kaloryczność dotychczasowego jadłospisu poprzez zmianę spożywanych produktów. Oto kilka pomocnych zasad:

  • Przede wszystkim proszę wyeliminować z diety syna dania typu fast food, chipsy i słodzone, gazowane napoje – dostarczają mnóstwo kalorii, są pozbawione wartości odżywczej, wzmagają apetyt, uzależniają i często mają substancje rakotwórcze.
  • Nieco inaczej ma się sprawa słodyczy, gdyż trudno całkowicie wykluczyć je z diety dziecka. Proponuję ustalić dni lub sytuacje, w których syn będzie mógł zjeść coś słodkiego (nie częściej niż 1-2 porcje w tygodniu). W miarę możliwości można podsuwać mu mniej kaloryczne postacie deserów, np. sorbety, batoniki typu musli, ciasteczka zbożowe. I co najważniejsze - nie traktujemy słodyczy jako formy nagrody albo pocieszenia!
  • Aby obniżyć kaloryczność diety syn powinien spożywać jak najwięcej warzyw. Jeśli nie bardzo je lubi można „spisać umowę”, czyli napisać na kartce nazwy warzyw i pozwolić mu wykreślić, np. 10 tych, których nie lubi. Proszę obiecać, że nie będzie Pani zmuszać go do ich jedzenia pod warunkiem, że będzie jadł wszystkie pozostałe.
  • Nie należy przesadzać z ilością spożywanych owoców, gdyż zawierają znacznie więcej cukru i kalorii niż warzywa. Wystarczą 2 porcje w ciągu dnia - najlepiej spożywać je w porze przedpołudniowej.
  • Zachęcajmy dziecko do picia wody. Można ją urozmaicić, dodając plasterek cytryny, pomarańczy, pijąc przez rurkę itd.
  • Podajemy pełnoziarniste, a nie oczyszczone produkty zbożowe, gdyż dzięki zawartości błonnika na dłużej dają uczucie sytości.
  • Ruch! – to podstawowa zasada w odchudzaniu dzieci. Niech syn rusza się tak jak lubi – to może być basen, gra w piłkę, jazda na rowerze, a może taniec? Warto dać dobry przykład i przyłączyć się do niego. 

Powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co zrobić, żeby pozbyć się nadwagi?

Mam 11 lat, mam nadwagę. Ważę około 60 kg albo więcej. Mój wzrost to około 150. Niestety lubię jeść słodycze. Co mam zrobić?
11 LAT ponad rok temu

Witaj,
Powinnaś ważyć około 50 kg, czyli 10 mniej niż obecnie. Jedz regularnie 5 posiłków w ciągu dnia, o tych samych godzinach, wówczas nie będziesz miała ochoty na podjadanie. Postaraj się jeść coś słodkiego tylko na podwieczorek np. sezamki, galaretka owocowa, baton musli, lub owoce - szklanka winogron, czy banan.
Zapoznaj się z tymi artykułami - http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe oraz http://portal.abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odchudzania, wprowadź je w życie.
Ponadto zacznij uprawiać sporty. One modelują sylwetkę, a właśnie wchodzisz w okres w którym zmienia się Twoje ciało!. Codziennie przez 1 godzinę biegaj lub wykonuj następujące ćwiczenia - http://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-szczupla-sylwetke. Pozdrawiam, Aneta Kościołek

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co mam zrobić by pozbyć się tej nadwagi?

Witam, mam 17 lat i prawie 15 kg nadwagi.. ważę 82 kg przy wzroście 174 cm... Co mam zrobić żeby pozbyć się tego "nadbagażu"? Nie chcę już być pośmiewiskiem innych... przez to nie mogę znaleźć faceta :(
17 LAT ponad rok temu
Lek. Marta Hat
69 poziom zaufania

Witam!

Utrata 15 kilogramów wymaga przede wszystkim dużej wytrwałości i cierpliwości. Powinnaś uzbroić się w cierpliwość i postawić na zdrową dietę, a właściwie na zmianę złych przyzwyczajeń i nawyków żywieniowych.

Ważne, aby odnieść zmiany do tego jak w tej chwili wygląda Twój jadłospis oraz z czym masz największy problem. Warto zastosować się do poniższych zasad, uwzględniając przeliczone zapotrzebowanie kaloryczne w zależności od poziomu aktywności fizycznej:

->regularnie spożywane posiłki, najlepiej 5-6 razy dziennie,
->śniadanie do godziny po przebudzeniu,
->kolacja na ok. 3 godz. przed snem, najlepiej produkty wyłącznie białkowe,
->co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata), aktualnie latem więcej,
->wyklucz nadmiar cukrów prostych (głównie słodycze) oraz tłuszczów nasyconych (fast foody, produkty smażone, masło, margaryna),
->jedz chude mięsa oraz ryby, warzywa oraz owoce,
->ogranicz produkty mączne - pieczywo oraz makarony, muesli, ziemniaki.

Bardzo dobrze byłoby, gdybyś do diety dołączyła aktywność fizyczną, np. w postaci ćwiczeń aerobowych: najlepiej co najmniej 40 minut dziennie, ok. 5 razy w tygodniu. Do wyboru którykolwiek ze sportów: bieganie, pływanie, rower, rolki, skakanka, stepper itp. (pamiętaj o rozciąganiu!). Jeśli nie ćwiczysz, zaczynaj stopniowo - od 5-10 minut dziennie, mogą to być też spacery. Gdy Twoja kondycja wzrośnie, możesz dokładać kolejne ćwiczenia.

Dodatkowo oczywiście ćwiczenia na poszczególne partie ciała (brzuch, nogi, ramiona) - na początku półbrzuszki (proste i skośne), nożyce, pompki, wymachy nóg lub któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minut czy Tamilee Webb.

Pozdrawiam
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty