Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 1 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ryby Bałtyku - która jest najzdrowsza?

Dzień dobry, chciałabym zadać trochę nietypowe pytanie dotyczące ryb Bałtyku. Bardzo lubię ryby, są one jednym z podstawowych składników mojej diety. Jednocześnie zaznaczam, że staram się zdrowo odżywiać, regularnie ćwiczę i dbam o prawidłową sylwetkę. Naturalnie staram się kupować polskie produkty i chciałabym zadać pytanie dotyczące ryb Bałtyku. Mianowicie jaka jest najzdrowsza ryba pochodząca z Bałtyku? Makrela? Dorsz? A może jeszcze jakaś inna ryba? Od dłuższego czasu mnie to zastanawiało. Generalnie przyjmuje się, że większość ryb jest dosyć zdrowa, serwowane są one w dobrych restauracjach a odpowiednio przyrządzone mogą być podstawą diety. Jednak która ryba Bałtyku jest najzdrowsza? Którą z nich najlepiej jest jeść, by z jednej strony była zdrowa, a z drugiej nie tuczyła? Będę wdzięczna za informacje i odpowiedzi na moje pytania. Pozdrawiam.
ponad rok temu

Dlaczego zwierzęta nie zatruwają się grzybami?

Lek. Izabela Ławnicka
82 poziom zaufania

Witam!
Najzdrowsze ryby to oczywiście tłuste ryby morskie zawierające duże ilości kwasów tłuszczowych omega-3. Bardzo obfite są w nie takie ryby jak łosoś, makrela, śledź czy też sardynka. Wszystkie występują w Bałtyku. Proszę jednak pamiętać, że ze względu na skażenie dioksynami i polichlorowanymi bifenylami ryb bałtyckich nie zaleca się ich spożywania przez dzieci i kobiety ciężarne.

0

Najzdrowsze są ryby tłuste, ze względu na obecność w nich nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są w diecie pożądane. Jednak i chude ryby powinny znaleść się w jadłospisie ze względu na łatwo przyswajalne i pełnowartościowe białko oraz zawartość jodu. Poleca się m.in. halibuta, śledzia, makrelę, łososia, dorsza.

0

Jeśli ciężarna nie może jeść ryb z Bałtyku, to chyba nie może jeść żadnych innych. Nie zgadzam się i już. Dorsz i śledź to bardzo zdrowe ryby. Kwestia jeszcze jak przyrządzone. Proszę omijać pangę, tilapie, limandę i maslaną, czy inne hodowlane w Chinach...

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy