Napadowe czerwienienie się na twarzy

Chciałabym zasięgnąć porady, co może być przyczyną, że mam napadowe czerwienienie się twarzy. Dzieje się tak ciągle i nie wiem, co może być powodem tego. Zastanawiam się, czy może mam problem z naczynkami, może są słabe i cienkie? Zaznaczam, że nie mam problemu z cerą typu trądzik itp. Kilka miesięcy temu lekarz stwierdził, że mam coś z tarczycą i wykonałam usg. Wyszło podejrzenie gruczolaka i dostałam skierowanie do endokrynolog. Wizytę mam dopiero w maju, czy to może być przyczyną tego, czy mam może zgłosić się do innego specjalisty? Chcę jeszcze dodać, że nie dzieje się tak od zawsze. Mam 28 lat, a zaczęło się w wieku 17 lat. Bardzo proszę o poradę. Patrycja

Witam!

Nie napisała Pani, aby napady czerwienienia się twarzy miały związek z emocjami lub innymi stresującymi sytuacjami. To jeszcze bardziej przemawia za tym, że przyczyną objawów może być nadczynność tarczycy (chociąż w powyższych sytuacjach rumieńce też prawdopodobnie występują).

Przy nadmiarze hormonów tarczycy czerwienienie się skóry wynika z nasilonej produkcji ciepła przez organizm.

Możliwe jednak, że objawy wynikają z zaburzeń naczynioruchowych, które są jedną z częstszych przyczyn napadowego czerwienienia się twarzy. To zaburzenia w funkcjonowaniu drobnych naczyń, polegające na ich nieprawidłowym kurczeniu się i rozszerzaniu. Najprawdopodobniej są związane z nadpobudliwością układu nerwowego. Wówczas rumieńce powstają pod wpływem czynników takich jak emocje, stres, wiatr czy zmiany temperatury.

Kolejną przyczyną objawów może być trądzik różowaty. Wówczas napadowe czerwienienie (zwykle połączone z nadwrażliwością na kosmetyki do pielęgnacji twarzy) poprzedza nawet o kilka lat pojawienie się charakterystycznych objawów choroby. (http://portal.abczdrowie.pl/tradzik-rozowaty).

Proponuję poczekać na konsultację endokrynologiczną. Jeżeli lekarz wykluczy, że przyczyną objawów są zaburzenia hormonalne, proponuję udać się do dermatologa.