Napadowe czerwienienie się na twarzy

Chciałabym zasięgnąć porady, co może być przyczyną, że mam napadowe czerwienienie się twarzy. Dzieje się tak ciągle i nie wiem, co może być powodem tego. Zastanawiam się, czy może mam problem z naczynkami, może są słabe i cienkie? Zaznaczam, że nie mam problemu z cerą typu trądzik itp. Kilka miesięcy temu lekarz stwierdził, że mam coś z tarczycą i wykonałam usg. Wyszło podejrzenie gruczolaka i dostałam skierowanie do endokrynolog. Wizytę mam dopiero w maju, czy to może być przyczyną tego, czy mam może zgłosić się do innego specjalisty? Chcę jeszcze dodać, że nie dzieje się tak od zawsze. Mam 28 lat, a zaczęło się w wieku 17 lat. Bardzo proszę o poradę. Patrycja

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Witam!

Nie napisała Pani, aby napady czerwienienia się twarzy miały związek z emocjami lub innymi stresującymi sytuacjami. To jeszcze bardziej przemawia za tym, że przyczyną objawów może być nadczynność tarczycy (chociąż w powyższych sytuacjach rumieńce też prawdopodobnie występują).

Przy nadmiarze hormonów tarczycy czerwienienie się skóry wynika z nasilonej produkcji ciepła przez organizm.

Możliwe jednak, że objawy wynikają z zaburzeń naczynioruchowych, które są jedną z częstszych przyczyn napadowego czerwienienia się twarzy. To zaburzenia w funkcjonowaniu drobnych naczyń, polegające na ich nieprawidłowym kurczeniu się i rozszerzaniu. Najprawdopodobniej są związane z nadpobudliwością układu nerwowego. Wówczas rumieńce powstają pod wpływem czynników takich jak emocje, stres, wiatr czy zmiany temperatury.

Kolejną przyczyną objawów może być trądzik różowaty. Wówczas napadowe czerwienienie (zwykle połączone z nadwrażliwością na kosmetyki do pielęgnacji twarzy) poprzedza nawet o kilka lat pojawienie się charakterystycznych objawów choroby. (http://portal.abczdrowie.pl/tradzik-rozowaty).

Proponuję poczekać na konsultację endokrynologiczną. Jeżeli lekarz wykluczy, że przyczyną objawów są zaburzenia hormonalne, proponuję udać się do dermatologa.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty