Czerwienienie się - jak sobie z tym poradzić?

Witam. Od pewnego czasu mam spory problem, bowiem staję się czerwony jak burak w normalnych, naturalnych sytuacjach. Co ważne nie jestem osobą nieśmiałą, nie mam problemów w kontaktach z ludźmi, co więcej umiem i lubię mówić po Polsku i nie tylko, ale drastycznie ogranicza mnie popularna "cegła". Nie mogę sobie z tym poradzić i nie mogę tego zrozumieć, gdy w szkole zamierzam coś powiedzieć nie jestem jakoś zbytnio zdenerwowany lub gdy mam coś przeczytać, jednak burak pojawia się dość szybko. Zauważyłem też dość dziwną zależność kiedy nagle staję mi się bardzo gorąco i pojawia się "cegła" moje palce u obu rąk w większości przypadków są jakby martwe, po prostu bardzo zimne,jakby krew do nich nie dopływała. A z drugiej strony od klatki piersiowej przez szyje aż do twarzy zaczyna robi mi się bardzo gorąco. Oczywiście czytałem tu i tam, z tego co wiem to może być problem z nadciśnieniem z tego co dobrze pamiętam, co jest bardzo możliwe, bo u mnie w rodzinie to dość popularne. Generalnie prosiłbym o jakąś radę,czy są na to jakieś leki bez recepty? Jeśli tak to nazwy były by mile widziane. Wizytę u lekarza traktuję jako ostateczność szczerze mówiąc, nigdy nie lubiłem chodzić po lekarzach. Z góry dziękuje za odpowiedź

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

Najczęstszą przyczyną napadowego czerwienienia się twarzy pod wpływem emocji, stresu, wiatru czy zmian temperatury są zaburzenia naczynioruchowe. To zaburzenia w funkcjonowaniu drobnych naczyń, polegające na ich nieprawidłowym kurczeniu się i rozszerzaniu. Najprawdopodobniej są związane z nadpobudliwością układu nerwowego.

Niekiedy napadowe czerwienienie się w połączeniu z nadwrażliwością lub nietolerancją kosmetyków do pielęgnacji twarzy, poprzedzają pojawienie się trądziku różowatego.

Z drugiej strony podobne objawy mogą towarzyszyć chorobom endokrynologicznym. Dopiero po wykluczeniu zaburzeń endokrynologicznych (w tym celu należy udać się do lekarza) można uznać, że czerwienienie się ma podłoże naczyniowe.

Rumieńce na twarzy (jeśli nie znaleziono innej przyczyny) często ustępują z wiekiem.
Leczenie farmakologiczne przeważnie nie daje dużej poprawy. Natomiast terapia behawioralna (prowadzi ją psycholog) dość często przynosi zadowalające efekty.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.
Z wyrazami szacunku,

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl