Napady lęku a agorafobia

Moje napady lęku pojawiają się gdy : idę gdzieś sama, w niektórych sytuacjach, w grupie osób nieznajomych , po za domem (zależy gdzie), środki komunikacji np. autobus (gdy jestem sama) i bywa że boję się za kogoś- troche głupie.Podczas napadów trzęsę się, pocę, lamentuję, nie mogę usiedzieć w miejscu , czasem zbiera mi się na płacz. W sumie nic groźnego, ale jednak nienawidzę uczucia strachu.Najchętniej siedziałabym w domu - w nim czuję sie najbezpieczniej . Czy to agorafobia? Czy coś wgl jest?

Witam,

to, co Pani opisuje, to napady paniki albo inaczej lęk napadowy. Ludzie cierpiący na lęk napadowy często w naturalnym odruchu obrony zaczynają unikać miejsc, w których te napady mogą wystąpić (czyli np. komunikacja miejska, windy, supermarkety, schody ruchome, pociągi itp.). Agorafobia to właśnie unikanie tych miejsc, gdzie dana osoba spodziewa się, że mogłaby mieć atak.

Napady paniki to temat na psychoterapię. Bardzo dobrze sprawdza się tu psychoterapia poznawczo-behawioralna.

Pozdrawiam!

Dzień dobry.

Jest Pani młodą kobietą a opisywane objawy znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie i uniemożliwiają cieszenie się życiem. Proszę udać się do lekarza psychiatry, który dokona diagnozy i skieruje Panią na psychoterapię. Podczas leczenia dowie się Pani jak radzić sobie z objawami a w dalszej kolejności zajmie się Pani leczeniem ich przyczyny. Psychoterapia może znacząco poprawić jakość Pani życia. Nie warto czekać, gdyż im wcześniej podejmie Pani pracę nad swoimi trudnościami większa szansa na krótsze i skuteczne leczenie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Zdecydowanie jest to problem, z którym warto się zmierzyć żeby wieść satysfakcjonujące życie. Zalecam konsultację psychiatryczną oraz włączenie psychoterapii do leczenia podstawowego.