Napady obżarstwa i inne zaburzenia odżywiania

Witam,

mam 15 lat mój problem polega na napadach obżarstwa... nigdy nie byłam szczupła, już jako dziecko byłam tęższa od innych. Postanowiłam to zmienić i rok temu zaczęłam się odchudzać. Udało mi się schudnąć 15 kilo. Moje BMI jest prawidłowe, ważę 63 kilo przy wzroście 176. Pomimo tego, że nie mam okresu czuję się dobrze, ponieważ moja dieta była dość niezdrowa można nawet powiedzieć, że była ona podobna do głodówki. Niestety od 3 dni jem bardzo dużo. Nawet gdy czuję, że jestem już syta, ciągle coś jem. Oczywiście później mam straszne bóle brzucha i jest mi niedobrze. Ale najgorsze jest to, że po ok. 15 min. po jedzeniu mogę znowu iść coś zjeść, i to wcale nie chodzi o to że jestem głodna wręcz przeciwnie. Jestem bardzo najedzona, ale wciąż mam na coś ochotę. Nie mogę tego zrozumieć przez rok jadłam bardzo mało i nie miałam ochoty na więcej, a teraz jak coś zjem to nie mogę się powstrzymać. Bardzo się boję, że przytyję i wiem, że jeśli nic z tym nie zrobię to na pewno to sie stanie. Jak mogę sobie z tym sama poradzić? Kontakt z psychologiem niestety nie jest możliwy. Proszę o dokładną odpowiedź.

Witam!

Opis Twoich dolegliwości może wskazywać na rozwój zaburzeń odżywania. W takim przypadku samodzielne poradzenie sobie z problemem jest praktycznie niemożliwe. Problemy psychiczne z zaakceptowaniem swojego wyglądu, a w ich następstwie głodówki i niezdrowa dieta, wpływają negatywnie na Twoje psychofizyczne funkcjonowanie. Zanik miesiączki jest niepokojącym sygnałem. Nie warto ukrywać tego problemu, tylko jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Sądzę, że sam psycholog w takim wypadku niewiele zdziała. Potrzebna jest kompleksowa pomoc lekarza, dietetyka oraz psychoterapeuty. Można zachować szczupłą sylwetkę niekoniecznie niszcząc swoje zdrowie. Dlatego pomoc dietetyka oraz poradzenie sobie z dotychczasowymi problemami zdrowotnymi i psychicznymi są tak ważne. Jesteś młodą osobą i warto, żebyś czuła się dobrze w swoim ciele bez względu na jego wagę. Zastanów się dobrze nad podjęciem się leczenia. Zacznij je od lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli skorzystasz z pomocy specjalistów, staraj się jak najszerzej opisać swoje problemy. Pamiętaj, że zaburzenia odżywania degradują organizm i psychikę, a w efekcie mogą doprowadzić do śmierci. Stąd też mój apel o kontakt z lekarzem i pełną diagnozę problemu, a następnie jego leczenie.

Pozdrawiam