Napady obżarstwa u biegaczki

Witam. Od pewnego czasu mam napady obżarstwa. Moge jeść normalnie a nagle pod koniec dnia lub też rzucam sie na jedzenie nie zdrowych rzeczy tych zakazanych w moim odżywaniu słodyczy białego chleba. Uprawniam sport jem zdrowo poza tymi napadami które zaczynają sie nasilać co mam robić? jak jeśc by ich sie pozbyć nie chce iść do psychologa więc pisze tutaj. Staram sie je powstrzymać ale nie daje rady to jest silniejsze.Mam 19 lat i staram sie schudnąć ponieważ jestem biegaczem długodystansowy

Witam serdecznie,
Napady obżarstwa mogą wynikać z tego, że w ciągu dnia dostarcza Pani za mało kalorii, zwłaszcza w czasie treningów. Proszę pamiętać, że biegając wyczynowo na długie dystanse, Pani organizm potrzebuje o wiele więcej kalorii, by organy i mięśnie dostały odpowiednią ilość energii. Proszę przede wszystkim zadbać o odpowiednie żywienie okołotreningowe. Posiłek musi być bogaty w białko i węglowodany, by mięśnie miały energię do pracy.
Z drugiej strony takie napady obżarstwa mogą mieć podłoże psychiczne i wówczas wizyta u psychologa była by wskazana. Nie ma się czego bać, ani wstydzić. Taki terapeuta z pewnością by Pani pomógł.
Pozdrawiam

Witam Panią,

Uważam, że Pani dieta jest zbyt niskokaloryczna. nie dostarcza Pani wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych i wygłodzony organizm zaczyna ich się domagać pod koniec dnia. Jest Pani osobą aktywną więc zapotrzebowanie energetyczne jest wysokie. Proszę zastanowić się nad dietą. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana można opisać mi na maila swój przykładowy dzień - co Pani zjada, jakie porcje, jak często są posiłki, ile czasu po przebudzeniu zjada Pani śniadania a ile czasu przed snem kolację itp. Ja chętnie zerknę i wskażę ewentualne błędy żywieniowe.
kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witam serdecznie,
Moim zdaniem napady obżarstwa mogą wynikać z tego, iż w ciągu dnia dostarcza Pani zbyt małą ilość kalorii. Trenuje Pani dość intensywnie, dlatego organizm potrzebuje o wiele więcej energii. Należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie żywienie w okresach treningu.

Dieta biegacza musi być wartościowa, jeśli zalecana kaloryczność jest za mała to niestety nie osiągnie Pani dobrych efektów w sporcie i w odchudzaniu, a takie działania doprowadzają tylko do niepotrzebnych frustracji. Dieta powinna być an tyle zbilansowana, żeby nie dopuścić do niedoborów pokarmowych i dać energię do ćwiczeń.Polecam wizytę u dietetyka, który ma w ofercie również diety dla sportowców. Warto celować w wartościowe produkty np. komosa ryżowa zamiast ryżu można jej zjeść mniej niż ryżu (mniej kalorii), a i tak jest to na tyle wartościowy produkt że dostarcza szerokiej gamy składników odżywczych.