Czy mam zaburzenia odżywiania, które doprowadziły do depresji?

Witam, jestem 15-letnią dziewczyną. Już od 6 roku życia uprawiam sport. Na początku było to wyciskanie ciężarów, więc nabrałam sylwetki ciężarowca. Nie byłam gruba, ale ważyłam bardzo dużo (ze względu na masę mięśniową). Od 2 lat gram w siatkówkę i postanowiłam zmienić wygląd. Odchudzam się od miesiąca i schudłam już 10 kg. Nie głodzę się. Jem 4 posiłki - śniadanie, drugie śniadanie, obiad, kolacja, ale są to co prawda bardzo małe, a nawet śladowe ilości. Niestety nie mogę obecnie wykonywać żadnego wysiłku fizycznego, ponieważ uległam niedawno kontuzji stawu skokowego. Ciągle myślę o mojej diecie. Przeliczam każdy posiłek, zwracam uwagę na kalorie, każdy kęs. Jestem szczęśliwa, że w końcu mi się to udało. Miewam jednak wielki zmiany nastroju. Często płaczę, jestem smutna, przygnębiona, a nieraz szczęśliwa i radosna. Bardzo często myślę o diecie, jak już wcześniej napisałam oraz o kontuzji. Sport jest moim życiem, a zdałam sobie sprawę, że szybko do niego nie powrócę. Obawiam się przed tym czy wszystko się ułoży. Moi rodzice ciągle mówią, że mogę mieć anoreksję albo depresję. Mam teraz mętlik w głowie. Sama już nie wiem. Do czasu dzisiejszej rozmowy z rodzicami wykluczałam taką myśl. Teraz jednak jestem całkowicie rozsypana. Co mam robić? Tata chce omówić mnie na wizytę z dietetykiem, ponieważ uważają, że nic nie jem, a ja znowu nie wyobrażam sobie, abym miała jeść więcej niż teraz. Bardzo proszę o poradę. Boję się, że jestem chora. Co ja mam robić? Pomocy

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Zaburzenia odżywania wynikają z zaburzonego obrazu siebie. Bardzo często występują właśnie u nastolatków, u których "burza hormonalna" i przemiany organizmu wywołane dojrzewaniem wpływają na powstawanie nieprawidłowego obrazu własnej osoby. Uważam, że Twój problem jest bardzo poważny, a rodzice mają podstawy, aby się o Ciebie martwić. Chcesz uprawiać sport, ale odżywiasz się nieracjonalnie jak na osobę, która nie wyobraża sobie życia bez sportu. Nieracjonalne odżywanie nie wpływa na poprawę wyglądu, wręcz przeciwnie degraduje organizm i psychikę. Młody organizm, który intensywnie się odżywia potrzebuje odpowiednich ilości substancji odżywczych, by mógł prawidłowo się rozwijać. Kiedy odbierasz sobie niezbędne do życia i rozwoju substancje niszczysz sama siebie. Odbija się to nie tylko na Twoim ciele, ale również na psychice. Rozwijające się zaburzenia odżywania są bezpośrednio związane z psychiką, szczególnie z nastrojem i ogólnym samopoczuciem. Po przeczytaniu Twojej historii uważam, że sama wizyta u dietetyka to za mało. Porozmawiaj z rodzicami na temat wizyty u psychologa i psychiatry, ponieważ zaburzenia odżywania to problem bardzo poważny, który może być śmiertelny. Nie wyobrażasz sobie zmiany diety, a to jest bardzo niepokojący sygnał. Dlatego uważam, że pomoc specjalistów jest Ci potrzebna, byś mogła sobie z tym poradzić.

Pozdrawiam