Witam serdecznie!
Według wskaźnika masy ciała (ang. Body Mass Index), Pani waga jest w normie. BMI to współczynnik masy ciała, który oblicza się, dzieląc masę ciała (podaną w kilogramach) przez wzrost (podany w metrach) podniesiony do kwadratu [66 kg : (1,74 m)2 = 21,8].
Myślę, że Pani cechy charakterologiczne czy osobowościowe, jak dążenie do ideału, perfekcjonizm, ambicja, wysoki poziom aspiracji i wytrwałość, mogą mieć wpływ na Pani stosunek do własnego ciała i wyglądu. Pani po prostu uczyniła bardzo istotnym kryterium wartościowania własnej osoby wagę. Nie bez znaczenia są też czynniki społeczno-kulturowe, a więc kształtowanie przez media nawyków dietetycznych czy promowanie modelu urody opartej na szczupłej sylwetce. Zachowanie kontroli nad figurą kojarzy się z sukcesem życiowym. Bardzo niepokojące są u Pani wahania nastroju wskutek niezadowolenia ze swojego wyglądu. Zjadanie większych porcji pokarmu wywołuje u Pani spadek nastroju, pesymizm, smutek i jeszcze bardziej przekonuje Panią, że ma Pani mało atrakcyjny wygląd. Mechanizm funkcjonuje na zasadzie błędnego koła.
Pyta Pani, jak schudnąć bez efektu jo-jo. Artykuły na ten temat może Pani znaleźć między innymi pod poniższymi linkami:
http://portal.abczdrowie.pl/jak-sie-zdrowo-odzywiac-i-schudnac
http://portal.abczdrowie.pl/jak-szybko-schudnac
http://portal.abczdrowie.pl/jak-schudnac-zdrowo
http://portal.abczdrowie.pl/jak-skutecznie-schudnac
Radziłabym rozważyć też konsultację u dietetyka, który pomógłby Pani dobrać odpowiednio zbilansowaną dietę albo zastanowić się nad aktywnym uprawianiem sportu – basen, aerobic, siłownia itp. Ponadto, sugeruję rozważyć wizytę u psychologa, by porozmawiać na temat tego, skąd wynikają u Pani wahania nastroju, spadek samopoczucia i epizody objadania się. Proszę nie bagatelizować objawów, które mogą być początkiem zaburzeń odżywiania się.
Pozdrawiam i życzę powodzenia