Natrętna myśl i zaburzenia nastroju

Witam. Od 3 dni źle się czuje, psychicznie i fizycznie. Jestem rozbita, najchętniej bym spała, do tego boli mnie głowa. Mam uderzenia gorąca, które przechodzą w dreszcze. Zaczęło się w poniedziałek, od jednej natrętnej myśli, która jest tak okropna, ze nie potrafię nawet jej powiedzieć na głos ani zapisać. Dotyczy ona mojego męża. Do tamtej pory chodzę jakby obok siebie. Robię wszystko, choć z trudem. Nie unikam ludzi, wręcz mówię sobie, ze kontakt z nimi pozwoli mi zapomnieć o tej myśli.
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Witam,

Natrętna myśl, to naprawdę nieprzyjemna rzecz. Najczęściej jest wyrazem czegoś czemu warto się przyjrzeć. Być może wystarczy jedna sesja u psychoterapeuty, by odczuła Pani spokój.

Pozdrawiam
Ewa Czernik

0

Szanowna Pani,
Przyłączam się do powyższych głosów – wizyta u psychoterapeuty może być pomocna. Ale też wyobrażam sobie, że przeżywa Pani duży niepokój chciałaby Pani wiedzieć jak najszybciej, co się dzieje i jak sobie pomóc. Ni episze Pani o jaki rodzaj natrętnej myśli chodzi, ale
natrętne myśli mają to do siebie, że im bardziej staramy się je tłumić, im bardziej od nich uciekamy, z tym większą siłą na nas napierają. Może Pani zrobić eksperyment i spróbować przez minutę nie myśleć o różowym słoniu. Prawdopodobnie ta myśl będzie wracać jak bumerang. Paradoksalnie więc im bardziej tłumi Pani niepokojącą myśl, tym bardziej ona Panią atakuje. To budzi lęk, napięcie i stąd bóle głowy.
Proszę pamiętać, że myśli to nie fakty. To tylko myśli. Nie mają mocy sprawczej.
Paradoksalnie, rozwiązaniem jest przestać uciekać od okropnej myśli. Zmierzyć się z nią. Wypowiedzieć. Zapisać. Wiele razy. Unikanie wzmacnia lęk. To co pomaga z nim walczyć to zmierznie się z tym, czego się boimy.
Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Złe myśli i zaburzenia nastroju

Witam. Mam problem tego typu, że gdy mam iść np. Na dyskotekę/baru to zamiast iść i odprężyć sie, cały czas mam złe myśli np. Że coś sie stanie i przez to też trace chęć do wychodzenia z domu. Czy można jakoś temu zaradzić? I czy można jakoś zwiększyć pewność siebie ? Z góry dziekuje za odpowiedź.
MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu

Warto przyjrzeć się skąd biorą się te myśli i dlaczego pozytywne doświadczenia ich nie zmieniają. Także czy problem leży w pewności siebie, czy raczej w poczuciu bezpieczeństwa i wartości?
Może warto spotkać się z psychologiem i przyjrzeć głębszym przyczynom zaburzenia? Psycholog pomoże poradzić sobie z nimi i odzyskać radość życia.

0

Tego rodzaju obawy mają zazwyczaj pochodzenie z przeszłości np. nadmierna troskliwość rodziców. Samemu poradzić sobie z takim problemem jest dość trudno.
Dlatego polecam psychoterapię.
Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Zaburzenia nastroju i myśli samobójcze

wiem ze moge dostac pomoc tyle ze to i tak mi nie pomoze na prawde czuje ze wszystko ze mnie uchodzi i poddaje sie sam juz nie mam sily z tym walczyc na prawde czy naj lepszym wyjsciem nie bylo by odejsc z tad bo na prawde od soboty zjadlem 2 posilek moge jesc ale nie chce po prostu to wszystko mnie przeroslo roztanie z kobieta i odsuniecie sie calej rodziny
MĘŻCZYZNA, 26 LAT ponad rok temu

Dzień dobry!

Depresja jest chorobą, która odbiera siły do życia, wiarę w jego sens i możliwość poprawy.
Jednak kiedy łamiemy nogę, nie myślimy "nie ma sensu złożyć złamania i założyć gipsu - niech już sobie zostanie taka złamana".
Kiedy chorujemy - należy podjąć właściwe leczenie.
Leczenie depresji polega na przyjmowaniu leków i podjęciu psychoterapii. Zapewniam, że jest możliwe, żeby poczuł się Pan lepiej, nauczył się lepiej radzić sobie ze swoimi kłopotami i przestał odczuwać myśli samobójcze.
Wiele osób, które kiedyś czuło się dokładnie tak samo jak Pan, dziś odczuwają ogromną poprawę i cieszą się, że podjęły leczenie i odzyskały zdrowie.

Pozdrawiam!

0

Proszę koniecznie zgłosić się do lekarza psychiatry i psychologa. Farmakoterapia i psychoterapia pomogą Panu poradzić sobie z tej sytuacji, a także odnaleźć na nowo cel i sens życia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty