Natrętne myśli dotyczące zdrowia

Witam, kiedyś byłem narażony na zarażenie wirusem hiv. Przebadałem się i wszystko jest ok. Od tego czasu mam obawy, że mogę się zarazić. Myśli te dręczą mnie cały czas. Ciągle mam wrażenie, że podjąłem jakąś ryzykowną sytuację. Boje się napić po kimś wody, czasami nawet podać ręki. Często dochodzą mi też myśli, ze mogę zapaść na inne choroby. Jak mam z tym sobie radzić skoro sam jestem świadomy że 99% obaw to brednie.
MĘŻCZYZNA, 21 LAT ponad rok temu

Po pierwsze - nabyć więcej wiadomości na temat chorób, których się Pan lęka. Im więcej się bowiem człowiek dowie, tym mniejszy stres przeżywa.
Po drugie jeżeli problem narósł do rangi lęku obsesyjnego, polecam podjąć współpracę z psychologiem (najlepiej poznawczo-behawioralnym) - terapia pomoże Panu przepracować swoje irracjonalne lęki i pomoże także nabyć techniki radzenia sobie z natrętnymi myślami o zdrowiu. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Natrętne myśli dotyczące solipsyzmu

Ostatnio męczy mnie tematyka solipsyzmu. Jest to pogląd nie do obalenia i wg niego nie da się udowodnić tego, że inni ludzie mają taką samą świadomość jak ja czyli jedyny obserwator, którego mogę stwierdzić. Potrafię wyłączać te myśli i o tym nie myśleć ale co jakiś czas mi się to przypomina i boję się, że przez to przestanę kochać ludzi, a to jest wg mnie sensem życia. Chciałbym o tym nie myśleć a jednak się przypomina i nie daje dojść do stałego spokoju.
MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu
Mgr Anna Rossa Psycholog, Katowice
44 poziom zaufania

Takie natrętne myśli zazwyczaj świadczą o tym, że coś trudnego się przeżywa, coś, na co nie ma się wypracowanego rozwiązania. Prawdopodobnie czuje Pan do ludzi albo wśród ludzi coś co jest na tyle trudne, że wypiera Pan to ze swojej świadomości i wraca to już w zmienionej postaci jako objaw myśli natrętnych.
Może to poczucie osamotnienia, może nie czuje się Pan wystarczająco akceptowany przez innych, a może Panu trudno coś zaakceptować.... Możliwości jest wiele. Polecam omówić to z psychologiem.
Nie wygląda to na poważny problem nerwicowy, ale prawdopodobnie potrzebuje Pan rozwiązać coś w swoich relacjach z ludźmi.

0

Witam,
są to dość złożone kwestie, zdaje się, że w złożonej i jednak dość mało obiektywnej rzeczywistości to własna świadomość jest tym do czego możemy mieć zaufanie i pojawiające się wątpliwości co do realności pozostałych rzeczy są zrozumiałe. Jednak jeśli wydaje się to Panu zbyt uciążliwe i odczuwa Pan natrętność takich myśli, zachęcałabym do konsultacji z psychologiem, zapewne uda się odzyskać równowagę. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Natrętne myśli dotyczące rąk

Od niedawna wpadłam w obsesję na punkcie raka która zaczęła sie od zepsutego zęba i powiększonego węzła chłonnego w policzku. Codziennie wyszukuję na swoim ciele objawów raka i gdy coś znajdę od razu szukam w Internecie. Zdiagnozowałam sobie już chyba 15 rodzajów raka z nerwów nie mogę jeść,płaczę i zadręczam wszystkich dookoła. Panicznie boję się pójść na jakiekolwiek badania,bo wyobrażam sobie że lekarz powie że niedługo umrę. Strasznie się czuję z tym wszystkim,byłam radosną,normalną osobą
KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu

To co Pani opisuje pokazuje, że za bardzo skoncentrowała się Pani na swoim zdrowiu. Analizuje je Pani zbyt wnikliwie i wyciąga Pani prawdopodobnie błędne wnioski.
Uważam, że poszukiwanie informacji w internecie zamiast wizyty u lekarza tylko nasila Pani lęk i potwierdza Pani najbardziej przerażające scenariusze. Wielu moich pacjentów, którzy tak jak Pani cierpią na zaburzenia lekowe potwierdza, że poszukiwanie informacji o chorobie w internecie utwierdzało ich w przekonaniu, że są śmiertelnie chorzy. Po wizycie lekarskiej zwykle okazuje się jednak, że nie ma medycznych podstaw, aby podejrzewać np. nowotwór.
W Pani przypadku wskazana byłaby konsultacja psychiatryczna i rozpoczęcie psychoterapii.

0

A dlaczego nie pójdzie Pani do lekarza, Dr google Pani nie zdiagnozuje, ani choroby nie wyleczy jeśli by się ona pojawiła.Tak by się Pani przebadała i miała sprawę jasną, a nie zadręczała się myślami być może niepotrzebnymi;).

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty