Nerwica i agresja a przemoc ze strony matki

Od lat mam problem z mamą. Ma nerwicę i odkąd pamiętam wyżywała się na mnie psychicznie (zdarzało się że też fizycznie). Ostatnio zauważyłam, że przez stres staję się taka jak ona. Mam wybuchy złości, nad którymi nie potrafię zapanować i częste wahania nastroju. Dodatkowo, mam bardzo niską samoocenę i czuję się niepotrzebna. Nie wiem co mam robić, ale to wszystko mnie już męczy.

Witam Panią serdecznie. Pani obserwacje są na pewno bardzo celne, widzi Pani, że w momentach złości, napięcia czy stresu staje się Pani bardzo podobna do swojej matki. Każdy z nas tak ma, jesteśmy tylko tego bardziej lub mniej świadomi, mamy nad tym większą lub mniejszą kontrolę. Doświadczenie przemocy psychicznej lub fizycznej jest bardzo trudne i niszczy psychikę. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby podjęcie psychoterapii. Ja polecam szczególnie terapię psychodynamiczną u doświadczonego psychoterapeuty. W procesie takim bedzie miała Pani okazję dogłębnie poznać siebie, zrozumie Pani przyczyny swojego zachowania i uzyska większą kontrolę nad nim. Pani młody wiek działa tutaj pozytywnie. Życzę powodzenia. Małgorzata Danielewicz

Witam Panią
Porusza Pani kilka problemów takich jak trudność w komunikacji pomiędzy Panią a Pani mamą, wahania nastroju, lęk żeby nie stać się taką osobą jak mama. Czy rozważała Pani decyzję o skorzystaniu z indywidualnej psychoterapii? na której mogłaby Pani bliżej przyjrzeć się swoim relacjom z innymi, trudnościom, zmęczeniu. Rozumiem że ma Pani prawo być zmęczona, sfrustrowana i zła, wahania nastroju są zapewne efektem długotrwałej stresującej sytuacji. Warto aby Pani zastanowiła się nad skorzystaniem z pomocy w gabinecie psychoterapeutycznym
Anna Suligowska

Dodam do całości słowa otuchy. Proszę się nie poddawać. Bardzo pozytywnym aspektem jest to, że Pani zauważa u siebie te zmiany. Dzięki temu jest łatwiej pracować nad problemem. Również zaproponuje aby udała się Pani do terapeuty, nawet na konsultacje. Pomoże to załagodzić lub rozwiązać problem całkowicie.

Życzę wszystkiego dobrego.