Nerwica spowodowana nauką

Czy jest coś takiego jak nerwica na naukę? Bardzo ciężko mi się uczy. Jest to dla mnie koszmar, długo się uczę głupoty. A często nie mogę przy tym jeść, spać i cały czas o tym myślę. Czym to jest spowodowane? Mam słabą pamięć, łatwo wiedzę zapominam. Mam 34 lata i ten problem już od liceum. Jak wiem, że mam się uczyć już się denerwuje. Już zaraz po studiach nic z nich nie pamiętałam. jestem niedokładna i to chyba też wpływa na naukę. Przestałam czytać książki, bo nić z nich nie wyciągam.

Witam,

nerwica to zaburzenie związane z przeżywaniem nadmiernego lęku. A jedną z konsekwencji przeżywania lęku jest to, że nasz umysł odruchowo skupia uwagę na potencjalnym zagrożeniu. W efekcie pojawiają się rozkojarzenie i problemy z koncentracją. Dlatego właśnie ludzie w lęku mają trudność z uczeniem się i zapamiętywaniem - ciężko skupić się na przyswajanych treściach.

Czasem też można wpaść w błędne koło: myślę, że nie będę w stanie nauczyć się danego materiału, więc zaczynam przeżywać w związku z tą sytuacją lęk. Lęk z kolei powoduje, że zaczynam mieć trudności z koncentracją. Zauważając to jeszcze bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że się nie nauczę, więc mój lęk wzrasta i tak dalej...

Polecam Pani książkę "Umysł ponad nastrojem" - znajdzie tam Pani informacje na temat błędnych kół i sposobów przełamywania ich.

Pozdrawiam!

Uważam, że nie posiada Pani nerwicy (jest to wstępne rozpoznanie). Nie istnieje coś takiego jak nerwica na naukę (jest natomiast nerwica lękowa).

Proponuję udać się do trenera lub terapeuty aby wskazał nowe podejście i pogląd na naukę. Trening interpersonalny powinien rozwiązać Pani problem.

Trening osobisty musi być dobrze dobrany. Jeśli po pierwszym razie nie trafi Pani na odpowiednio pasującego do siebie specjalisty, proponuję spróbować z innym - aż do momentu osiągnięcia poprawy.