Lęk przed zajęciami szkolnymi i problemy z nauką

Bardzo boje się zajęć szkolnych i każdej złej oceny, bardzo ciężko przyswoić mi materiał choć mam bardzo wysokie ambicje.Zawsze uczyłam się wspaniale od roku mam problemy z zapamiętaniem najmniejszego materiału ze stresu opuszczam każde zajęcia nie potrafię sobie z tym radzić -wcześniej okaleczałam się z powodu mojej bezradności, że poświęcam całe czas na naukę a nic nie pamiętam. Brałam antydepresanty ale pomogły tylko na chwile co robić skoro nie mam wsparcia w szkole ?

Witam,
Warto udać się po wsparcie do psychoterapeuty. W Poradni Zdrowia Psychicznego znajdzie Pani pomoc bezpłatnie. Tutaj informacje, jak wybrać psychoterapeutę:
https://martadziekanowska.wordpress.com/2014/09/29/76/

Poza tym zawsze warto korzystać ze wsparcia znajomych i przyjaciół. Rozmowa z kimś zaufanym, komu można zwierzyć się ze swoich problemów i lęków, potrafi czynić cuda.

Warto tez zastanowić się, czy problemem nie jest zbyt wysoko postawiona poprzeczka. Napisałaś, że masz wysokie ambicje i zawsze uczyłas się wspaniale. Czasem bywa tak, że chęć sprostania wysokim standardom powoduje dużo napięcia, niepokój, stres. A stres nie sprzyja koncentracji, zaburza proces zapamiętywania.

Być może pomogłoby wprowadzenie do Twojego rozkładu dnia więcej przyjemności: spotkania z przyjaciółmi, fitness, spacery, wyjścia do kina i wszystkiego tego, co jest Twoją pasją, daje Ci satysfakcję i poczucie spełnienia. Takie aktywności poprawiają nastrój i podnoszą samoocenę, a to sprzyja nauce.

Pozdrawiam i życzę samego dobrego,
Marta Dziekanowska

Witam,

Wygląda na to, że wpadła pani w "błędne koło" lęku. Obawy, że nie zapamięta pani materiału i źle wypadnie podwyższają pani napięcie w ciele, poziom lęku i napięcia - to jeszcze mocniej wpływa na myślenie typu "nie poradzę sobie" i koło się zamyka. Kluczem poradzenia sobie z tym problemem jest zmiana myślenia i nauka odpuszczania sobie. Nauczenie się i zaakceptowanie, że nie musi być Pani we wszystkim najlepsza i że wsparcie i akceptację można otrzymać bez względu na wyniki jakie otrzymujemy.
Okaleczanie się jest próbą radzenia sobie z emocjami ale niestety działa na bardzo krótko. Na chwilę może powodować obniżenie napięcia, ale z drugiej strony powoduje w nas wzrost poczucia winy a tym samym znowu działa na wzrost napięcia. Unikanie sytuacji stresujących znowu działa na krótko, gdyż faktycznie tylko na chwilę odsuwamy od siebie coś co jest nieprzyjemne - paradoksalnie zaległości i wstyd znowu narasta i powoduje poczucie bezradności.
W takiej sytuacji zalecałabym pomoc psychoterapeutyczną. Podczas sesji będzie Pani miała możliwość nauczenia się lepszego radzenia z własnymi emocjami a także odpuszczania sobie.

Pozdrawiam,
Anna Mochnaczewska

Witam,
wyobrażam sobie, że żyje Pani w ciągłym lęku i napięciu - to musi bardzo wyczerpujące. Z tego, co czytam problemy się od jakiegoś czasu nasilają. Zastanawiam się, co się ostatnio wydarzyło w Pani życiu - prywatnie bądż w szkole? Czy na to, co się dzieje mogą mieć wpływ inne wydarzenia, być może równie znaczące i nakładające się na problemy z koncentracją? Zachęcam do podjęcia terapii - uszkadzanie swego ciała pod wpływem emocji byc może powoduje chwilową ulgę, ale całe spektrum uczuć w tym się mieszczących zostaje i powraca ze zdwojoną siłą. W terapii poza uczeniem się radzenia sobie z objawami lęku będzie Pani mogła też zrozumieć swoje zachowania.
Pozdrawiam

Witam,

na początek warto się zastanowić, czy rok temu wydarzyło się w Pani życiu coś szczególnego, co sprawiło, że ma Pani problemy z koncentracją, zapamiętywaniem nowego materiału itd. Jeśli jest takie wydarzenie (np. choroba/śmierć bliskiej osoby, jakiś wypadek, zawód miłosny - cokolwiek, co było dla Pani ważne), to być może ono spowodowało te trudności.

Jeśli nie kojarzy Pani, aby coś szczególnego miało wtedy miejsce, to być może ma Pani jakiś kłopot, którego sobie Pani nie uświadamia. Warto by było porozmawiać ze specjalistą (psycholog, psychoterapeuta) i spróbować znaleźć przyczynę.

Trzeba też wykluczyć jako przyczynę tych kłopotów branie leków lub środków odurzających (one też mogą powodować problemy z nauką).

Życzę powodzenia, Natalia Słowik