Witam,
Warto udać się po wsparcie do psychoterapeuty. W Poradni Zdrowia Psychicznego znajdzie Pani pomoc bezpłatnie. Tutaj informacje, jak wybrać psychoterapeutę:
https://martadziekanowska.wordpress.com/2014/09/29/76/
Poza tym zawsze warto korzystać ze wsparcia znajomych i przyjaciół. Rozmowa z kimś zaufanym, komu można zwierzyć się ze swoich problemów i lęków, potrafi czynić cuda.
Warto tez zastanowić się, czy problemem nie jest zbyt wysoko postawiona poprzeczka. Napisałaś, że masz wysokie ambicje i zawsze uczyłas się wspaniale. Czasem bywa tak, że chęć sprostania wysokim standardom powoduje dużo napięcia, niepokój, stres. A stres nie sprzyja koncentracji, zaburza proces zapamiętywania.
Być może pomogłoby wprowadzenie do Twojego rozkładu dnia więcej przyjemności: spotkania z przyjaciółmi, fitness, spacery, wyjścia do kina i wszystkiego tego, co jest Twoją pasją, daje Ci satysfakcję i poczucie spełnienia. Takie aktywności poprawiają nastrój i podnoszą samoocenę, a to sprzyja nauce.
Pozdrawiam i życzę samego dobrego,
Marta Dziekanowska
Witam,
Wygląda na to, że wpadła pani w "błędne koło" lęku. Obawy, że nie zapamięta pani materiału i źle wypadnie podwyższają pani napięcie w ciele, poziom lęku i napięcia - to jeszcze mocniej wpływa na myślenie typu "nie poradzę sobie" i koło się zamyka. Kluczem poradzenia sobie z tym problemem jest zmiana myślenia i nauka odpuszczania sobie. Nauczenie się i zaakceptowanie, że nie musi być Pani we wszystkim najlepsza i że wsparcie i akceptację można otrzymać bez względu na wyniki jakie otrzymujemy.
Okaleczanie się jest próbą radzenia sobie z emocjami ale niestety działa na bardzo krótko. Na chwilę może powodować obniżenie napięcia, ale z drugiej strony powoduje w nas wzrost poczucia winy a tym samym znowu działa na wzrost napięcia. Unikanie sytuacji stresujących znowu działa na krótko, gdyż faktycznie tylko na chwilę odsuwamy od siebie coś co jest nieprzyjemne - paradoksalnie zaległości i wstyd znowu narasta i powoduje poczucie bezradności.
W takiej sytuacji zalecałabym pomoc psychoterapeutyczną. Podczas sesji będzie Pani miała możliwość nauczenia się lepszego radzenia z własnymi emocjami a także odpuszczania sobie.
Pozdrawiam,
Anna Mochnaczewska
Witam,
wyobrażam sobie, że żyje Pani w ciągłym lęku i napięciu - to musi bardzo wyczerpujące. Z tego, co czytam problemy się od jakiegoś czasu nasilają. Zastanawiam się, co się ostatnio wydarzyło w Pani życiu - prywatnie bądż w szkole? Czy na to, co się dzieje mogą mieć wpływ inne wydarzenia, być może równie znaczące i nakładające się na problemy z koncentracją? Zachęcam do podjęcia terapii - uszkadzanie swego ciała pod wpływem emocji byc może powoduje chwilową ulgę, ale całe spektrum uczuć w tym się mieszczących zostaje i powraca ze zdwojoną siłą. W terapii poza uczeniem się radzenia sobie z objawami lęku będzie Pani mogła też zrozumieć swoje zachowania.
Pozdrawiam
Dzień dobry!
Obok przyjmowania leków, niezbędnym elementem radzenia sobie z podobnymi trudnościami jest psychoterapia.
Pozdrawiam!
Witam,
na początek warto się zastanowić, czy rok temu wydarzyło się w Pani życiu coś szczególnego, co sprawiło, że ma Pani problemy z koncentracją, zapamiętywaniem nowego materiału itd. Jeśli jest takie wydarzenie (np. choroba/śmierć bliskiej osoby, jakiś wypadek, zawód miłosny - cokolwiek, co było dla Pani ważne), to być może ono spowodowało te trudności.
Jeśli nie kojarzy Pani, aby coś szczególnego miało wtedy miejsce, to być może ma Pani jakiś kłopot, którego sobie Pani nie uświadamia. Warto by było porozmawiać ze specjalistą (psycholog, psychoterapeuta) i spróbować znaleźć przyczynę.
Trzeba też wykluczyć jako przyczynę tych kłopotów branie leków lub środków odurzających (one też mogą powodować problemy z nauką).
Życzę powodzenia, Natalia Słowik
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak pomóc sobie w nauce? – odpowiada Mgr Jarosław Żukowski
- Nerwica spowodowana nauką – odpowiada Mgr Przemysław Mućko
- Problemy z nauką i koncentracją u 16-latki – odpowiada Mgr Katarzyna Bodziacka-Kulik
- Problem z nauką u 20-letniej osoby – odpowiada Mgr Piotr Jan Antoniak
- Problemy z zapamiętywaniem i koncentracją u 18-latki – odpowiada Mgr Adam Kowalewski
- Załamanie i brak motywacji w nauce – odpowiada Mgr Marzena Zięba
- Problemy z motywacją do nauki u 22-letniej osoby – odpowiada Mgr Justyna Szczygłowska
- Problemy z nauką języków obcych – odpowiada Mgr Marta Belka-Szmit
- Problemy z nauką od dwóch lat – odpowiada Mgr Marta Dziekanowska
- Problemy w nauce u 10-letnich córek – odpowiada Mgr Adam Kowalewski