Zapytaj lekarza

7 4 0 , 6 4 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Problemy z nauką i koncentracją u 16-latki

Witam moja 16 letnia corka od jakiegos czasu ma problemy z nauka mowi ze niepotrafi sie skoncentrowac I nic jej nie wchodzi do glowy( wczesmiej byla zawsze wzorowa uczennica) Jak Moge jej pomoc?
KOBIETA, 48 LAT ponad rok temu

Główne założenia Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji

Depresja to choroba cywilizacyjna. Wciąż jednak nie jest to dobrze znana choroba. Obejrzyj film i poszerz swoją wiedzę o depresji. Dowiedz się, jakie są najważniejsze założenia Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji.

Szanowna Pani,
w pierwszej kolejności warto byłoby wykonać badania i wykluczyć zaburzenia ze strony układu hormonalnego (w szczególności tarczycy). Polecam również treningi Biofeedback, jako bardzo skuteczną metody poprawy pracy procesów poznawczych, a tym samym zwiększenia koncentracji i uwagi.

0

Problem z koncentracją może wynikać z napięcia i wymagań jakie córka sobie stawia. Często jest tak, że jeżeli jesteśmy w czymś dobrzy (wzorowi) za wszelką cenę chcemy utrzymać taki wynik i boimy się utracić zdobytą pozycję. Lęk przed porażką, pomyłką, może wzmagać poczucie napięcia a tym samym wpływać na proces koncentracji i wykonania zadań. Im gorzej zaczynamy wypadać tym jeszcze bardziej się stresujemy i koło się zamyka.
U tak młodych osób jak Pani córka szczególnie to może mieć miejsce. Wiąże się to czynnikami takimi jak zmiana gimnazjum na liceum, oraz stresem związanym z odpowiedzialnością za czekającą ją przyszłość (matura, wybór studiów).
Radziłabym porozmawiać z córką czy jest coś czego się obawia. Jakie jest jej nastawienie i myśli kiedy zaczyna się uczyć, co ją dekoncentruje. Taka rozmowa może wiele wyjaśnić. Wsparcie w tej sytuacji polegałoby również na tym, aby pokazać jej że może nie być wzorowa i nic złego się nie dzieje.

Pozdrawiam,

Anna Mochnaczewska

Psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy