Problemy z koncentracją i rozkojarzenie u 19-latki

Witam, Mam 19 lat. Odkąd pamiętam byłam roztrzepana. Wszystko gubiłam. Ludzie mówili mi, że chodzę z "głową w chmurach", że jestem inna. Problem w tym, że nie chcę być taka. Moje roztrzepanie i brak koncentracji bardzo utrudnia mi codzienne funkcjonowanie. Jednak najgorsze jest, gdy ta cecha utrudnia życie innym. Zastanawiam się jak temu zaradzić. Im bardziej się staram skoncentrować tym gorzej mi to wychodzi. Ludzie widzą, że jestem myślami gdzie indziej. Nie chcę być postrzegana jako "inna".

Witam. Bardzo zaciekawia mnie to, gdzie Pani jest, gdy Pani jest "gdzieś indziej". Wyobraziłem sobie, że dzieje się wówczas jakiś proces twórczy w Pani głowie - o czymś Pani myśli, coś Pani przerabia. To prawdopodobnie tzw. naturalne zjawisko transowe - bardzo sprzyja kreatywności i twórczemu rozwiązywaniu problemów. Zastanawiam się, czy ten twórczy potencjał już Pani w sobie odkryła? To oczywiście ważny problem jak pogodzić tę szczególną Pani skłonność do wchodzenia w trans, z życiem codziennym, gdzie czasem przecież musimy stąpać twardo po ziemi. Być może psychoterapia mogłaby być pomocna w uporządkowaniu tego dylematu. Pozdrawiam

Dzień dobry!

Często codzienność wymusza na nas naukę nowych umiejętności, np. koncentracji, planowania czynności, organizowania czasu itp. Może Pani pomóc sobie różnymi ćwiczeniami, np. prowadzeniem terminarza, wypracowywaniem sobie metod dla konkretnych czynności - np. planu i zasad robienia zakupów itp. Częściowo jednak nasze cechy są wrodzone i stałe. Obok pracy nad zmianą, warto po prostu zaakceptować siebie, łącznie z trudnościami, słabościami, wpadkami, bo niekiedy "taki już nasz urok".

Pozdrawiam!