Nerwowość i problemy z pamięcią

Mężczyzna, lat 52, ostre zapalenie trzustki. Zdarzenie miało miejsce 2 tyg. temu. Przez pierwsze 6 dni leżał na oddziale intensywnej terapii, teraz przebywa na chirurgii ogólnej. Choroba zatrzymała się, bóle minęły. Otrzymywał silne leki przeciwbólowe i psychotropowe. Teraz ma tylko NACL kroplówkę i czasami insulinę z powodu skoków poziomu cukru. Martwi mnie to, że świadomość pacjenta nie wróciła do formy. W obecnej chwili ma zaburzenia osobowości, nie interesuje się rzeczywistością, luki w pamięci uzupełnia historiami wymyślonymi, nierealnymi, jest nerwowy, drażliwy w stosunku do najbliższej kochanej mu osoby. Jak mu pomóc odzyskać sprawność umysłową? Czy zmiany w mózgu są odwracalne? Ile czasu to potrwa?

Witam!
Niestety opis przypadku jest dość ogólnikowy. Ostre zapalenie trzustki zazwyczaj nie pozostawia powikłań neurologicznych. Natomiast bardzo często jest związane z nadmiernym spożyciem alkoholu i w takiej sytuacji objawy zespołu odstawiennego mogą mieć różny charakter. W opisanej sytuacji trudno jest ocenić na podstawie załączonego opisu, czy objawy mają charakter encefalopatii czy są spowodowane zespołem odstawiennym alkoholowym. Jeśli stwierdzono encefalopatię to zasadniczo zmiany mogą być utrwalone, jeśli jednak jest to zespół odstawienny to objawy mogą być odwracalne. Jeśli chodzi o leczenie i trwałość objawów to na podstawie powyższego opisu nie można odpowiedzieć na postawione pytanie. Lekarz prowadzący powinien udzielić Pani szczegółowych informacji dotyczących przyczyny występowania opisanego stanu psychicznego. Prawdopodobnie podczas hospitalizacji odbyła się konsultacja z psychologiem lub psychiatrą co pozwoliłoby powiedzieć więcej na temat przyczyn opisanych objawów. W tej chwili nic więcej nie można powiedzieć.

Pozdrawiam serdecznie!