Proszę udać się lekarza POZ, zrobić podstawowe badania: tarczyca, cukier, morfologia, pasożyty w kale. Jeżeli wszysko będzie w porządku dietetyk ustali odpowiednią dietę. Pozdrawiam serdecznie
Witam serdecznie,
Na początku zalecam zrobić badania np na cukier oraz nadczynność tarczycy. Proszę udać się do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie. Jeżeli z badań wyjdzie wszystko w porządku należałoby szukać przyczyny w diecie. Powinna Pani skupić się nad tym co zjada, a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu. Należy spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Należy unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.
W celu zwiększenia masy ciała powinna Pani być na tzw. bilansie dodatnim czyli dostarczać więcej kalorii niż Pani zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę(kalkulatory dostępne w internecie) materii i tak dobrać jadłospis aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.
kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk
Niska waga bądź jej spadek zawsze są niepokojące, najlepiej udać się do lekarza rodzinnego, który zaleci odpowiednie badania lub w razie potrzeby skieruje do specjalisty.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Niedowaga u matki karmiącej – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Duża niedowaga u 20-latki – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Niedowaga u 28-latka – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Niedowaga u mężczyzny z 173 cm wzrostu – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Niedowaga u 20-letniej kobiety – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Niedowaga u 22-latka i chęć przytycia – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Niedowaga u 37-latki – odpowiada Ewa Kozłowska
- Duża niedowaga u 22-latki i dieta na wzrost wagi – odpowiada Ewa Kozłowska
- Zmęczenie, problemy z odżywianiem a niedowaga – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Duża niedowaga i chude ciało u 20-latka – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
artykuły
Sok w diecie młodych Polaków. Ekspert rozwiewa popularne mity
Jak wygląda dieta młodych Polaków? Po jakie produk
Zdrowe i szybkie potrawy dla diabetyka
Potrawy dla diabetyków powinny zawierać jak najmni
"Zdrowe odżywianie staje się modne". Zaskakujące wyniki badań
Jakie są nawyki żywieniowe młodych Polaków? Odpowi