Nieustanne odczuwanie niepokoju

Witam. Kilka lat temu musialam sie zmierzyc z bardzo stresujaca atmosfera w pracy,moj stres trwal wtedy non stop przez kilka miesiecy, byly momenty kiedy myslalam ze zwariuje. Od tego czasu odczuwam praktycznie caly czas wewnetrzne napiecie,ciezko mi zupelnie sie zrelaksowac i nie myslec o niczym. Kiedy obodze sie rano to serce zaczyna mi szybcie bic i nie potrafie juz zasnac,zaczyna byc to nie do wytrzymania. Jak sobie pomoc?czy kiedykolwiek poczuje pelne odprezenie? Dziekuje.
KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu

Tak, odprężenie jest możliwe ale trzeba nad nim popracować. Po pierwsze - proszę spróbować relaksacji Jacobsona (nagrania dostępne są w sieci). Celem tej relaksacji jest obniżenie somatycznego napiecia, a przez to doprowadzenie również do psychicznego odprężenia. Po drugie - warto bliżej omówić przyczyny stresu i dopiero do nich dostosować działanie. W związku z tym, niestety, porada na portalu niewiele wniesie. Polecam skonsultować się z psychologiem poznawczo-behawioralnym, któremu opisze pani swój problem szczegółowo. Dzięki temu specjalista dobierze metody radzenia sobie z trudnościami. TAkie działanie będzie najbardziej efektywne. Bo można próbować "po omacku", lecz takie niedostosowane metody niekoniecznie przyniosą oczekiwany efekt. Pozdrawiam.

0

Być może pozostał w Pani lęk po zdarzeniach w pracy, podświadomie obawia się Pani kolejnej takiej sytuacji. Aby przepracować przeżytą traumę, należy udać się do psychoterapeuty. Terapia pozwoli na wyeliminowanie lęku, spojrzenie na wydarzenia z przeszłości w nieco inny sposób i nauczenie się radzenia sobie ze stresem w przyszłości.

Pozdrawiam serdecznie.

0

Witam,

Zachęcam, by umówiła się Pani do psychologa/psychoterapeuty. Poprzez serwis internetowy nie jest możliwa rzetelna diagnoza, a tylko na podstawie dobrze postawionej diagnozy i rozumienia Pani trudności można będzie zaproponować Pani najbardziej odpowiednią formę pomocy. Trudności, o których Pani pisze mogą być wskazaniem do podjęcia psychoterapii - to jednak jak psychoterapia miałaby wyglądać ze względu na Pani trudności - to już właśnie musi wynikać z diagnozy.
Może Pani korzystać z treningów relaksacyjnych. Pomagają odprężyć mięśnie, a to z kolei pomaga zmniejszyć napięcie emocjonalne. Treningi relaksacji ją jednak w dużym stopniu działaniem na objaw - i choć potrafią być bardzo skuteczne, to działają trochę jak środek przeciwbólowy - zmniejszają ból, ale mogą nie usuwać przyczyny. Dlatego zachęcam do umówienia wizyty u psychoterapeuty i zajęcia się trudnościami bardziej dogłębnie.

Pozdrawiam
Karolina Matlak

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty