Niski poziom FE a dieta

Witam Czy totalnie zła dieta ( jedzenie na ogół jednego bądź dwóch posiłków dziennie - głownie kanapek z serem żółtym ) przez okres co najmniej miesiąca a nawet dwóch, mógł doprowadzić mnie do niskiego poziomu FE 19.0 hemoglobina 9 hematokryt 30? Mało owoców w zasadzie w ogóle warzyw i mięsa... Będę wdzięczna za odpowiedz. Jaki wpływ na te wyniki mogła mieć właśnie moja zła dieta?
KOBIETA, 40 LAT ponad rok temu

Oczywiście, zła dieta, zawierająca małe ilości żelaza, szczególnie pochodzenia zwierzęcego oraz dużą ilość substancji ograniczających wchłanianie może skutkować niepoprawnymi wynikami badań krwi. Najlepiej przyswajalnym żelazem jest to pochodzenia zwierzęcego, najwięcej znajdzie go Pani w podrobach, wątrobie, ale także w jajach i innych produktach mięsnych. Żelazo niehemowe, czyli pochodzenia roślinnego przyswaja się w granicach 20 % i jest ograniczone wieloma innymi substancjami, które naturalnie występują w roślinach. Dodatkowo spożywanie owoców bogatych w witaminę C zwiększa wchłanianie żelaza. Ważna jest także eliminacja mocnych kaw i herbat z codziennych jadłospisów. Niedobór żelaza może natomiast wynikać nie tylko z diety. Może powstać także na skutek obfitych krwawień (np. obfite miesiączki), ale także przy biegunkach, upośledzeniu wchłaniania. Często na niedobory żelaza cierpią wegetarianie, osoby intensywnie trenujące oraz odchudzające się, przy czym jest to wynik nieodpowiednio zbilansowanych diet. Radzimy wybrać się z wynikami do specjalisty, który wykluczy ewentualne schorzenia.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Poziom cholesterolu a dieta

Witam Ćwiczę na siłowni, jestem osobą bardzo aktywną. Odżywiam się zdrowo. Mimo to miałem robione badania cholesterolu i wyszedł podwyższony (230) hdl 40 ldl 130. Byłem tym mocno zdziwiony. Obecnie chce zwiększyć masę mięśniową, buduje właśnie dietę,czytam duzo książek na ten temat i w wielu podaje się że powinno się też zwiększyć podaż zdrowych tłuszczów. Mam 25lat waże 78kg 182cm wzrostu.Czy dieta w której będę przyjmował-180gr b, 400gr ww,100gr t nie wpłynie na podwyższenie cholesterolu?
MĘŻCZYZNA, 26 LAT ponad rok temu

Witam, z przedstawionych założeń diety wynika, że energia w Pana diecie będzie w około 50% pochodzić z węglowodanów, z ponad 22% z białka i w około 28% z tłuszczów, ale...decydująca jest jakość tych makroskładników, nie sama ich ilość. Kluczem do sukcesu jest właściwe rozplanowanie źródeł pokarmowych tych składników w Pana diecie.

Pozdrawiam serdecznie

www.dietoterapia.waw.pl

0
Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław
53 poziom zaufania

Dzień dobry.
Proszę nie bać się tłuszczu, zły wpływ na wyniki lidów krwi mają nadmiarowe węglowodany, także napoje. Cholesterol 230 to nie jest powód do niepokoju, ale zalecałabym na wszelki wypadek ograniczyć produkty mączne oraz słodycze i napoje oraz soki, postawić na najlepsze źródła węglowodanów czyli warzywa, owoce, ewentualnie kasze, dla zdrowych osób. Nie ma potrzeby przyjmowania więcej niż 50 g węglowodanów po treningu.
Gdyby zdecydował się Pan na indywidualną poradę zapraszam do kontaktu: http://www.instytutzdrowegozywienia.pl/p/blog-page_18.html
Pozdrawiam serdecznie

0
Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa
79 poziom zaufania

Witam,

w diecie hipolipemicznej obowiązuje ograniczenie cholesterolu do 300 mg/ dobę i do 10% energii z kwasów tłuszczowych nasyconych.. Proszę to uwzględnić w swoich wyliczeniach.

Pozdrawiam serdecznie

0

Witam!
Istotna jest odpowiednia dieta i aktywność fizyczna oraz konsultacja z lekarzem. Wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu ma spożywanie produktów tj. oleje roślinne (rzepakowy, oliwa z oliwek), ryby morskie, produkty bogate w błonnik (ciemne pieczywo, brązowy ryż, grube kasze, warzywa, owoce). Dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników.

Po więcej porad i przepisy zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Bardzo niski poziom hemoglobiny i żelaza - czy tabletki i dieta pomogą?

Witam. Mam 18 lat, jestem wysoki - 187cm, ważę 67 kg. Ostatnio chciałem oddać krew i wyszło mi w badaniach krwi, że mam strasznie niski poziom hemoglobiny 6,9 gl. Więc poszedłem na dodatkowe badania i wyszło to samo, żelazo strasznie niskie - 6, gdzie norma to 58-160. Dzisiaj zacząłem zażywać żelazo w tabletkach i jeść codzienie mięso oraz owoce (zalecenie lekarza). Czuję się dobrze, nic mi nie jest, chociaż jestem blady. Co mam zrobić? Czy tabletki mi pomogą i dieta?
MĘŻCZYZNA, 18 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam:)

Niestety, nie da sie przewidzieć jaka będzie odpowiedź na zastosowane leczenie. Wyniki badań, które Pan wymienił, są nieprawidłowe (nie podał Pan, niestety, jednostek).

Obniżony poziom hemoglobiny i żelaza w surowicy krwi sugeruje rozpoznanie niedokrwistości z niedoboru żelaza. Przyczyny tego stanu mogą być różne, i w zależności od nich, odpowiedź na leczenie może być różna. W sytuacji, gdy niedokrwistość wynika z niedoboru żelaza w diecie, należy ten niedobór uzupełnić poprzez zastosowanie odpowiedniej diety i suplementację żelaza. Należy się przy tym zastanowić, czy niedobór żelaza nie jest spowodowany utratą krwi (wykluczyć chorobę wrzodową oraz choroby zapalne przewodu pokarmowego) lub upośledzonym wchłanianiem z przewodu pokarmowego (np.celiakia), wtedy odpowiedź na leczenie może być niewystarczająca.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty