Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 4 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak podnieść poziom żelaza?

Proszę o pomoc w weryfikacji wyników badań. Zrobiłam rutynowo morfologie i żelazo. O ile poziom hemoglobiny jest w normie 12,5, to poziom żelaza jest poniżej normy 7,8. Nie chce od razu biec do lekarza , zwłaszcza w okresie świąt. Czy mam się czym niepokoić? Powinnam zrobić dodatkowe badania (ferrytydyna, b12)? Czym to może być spowodowane i jak podnieść poziom żelaza? Jestem laktoowowegetarianka, mam 25 lat.
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Chusta lekarska - opatrunek oka

Chusta lekarska może zostać użyta do wykonywania opatrunków. Ekspert - lek. Łukasz Dubielecki wyjaśnia, jak opatrzyć oko za pomocy trójkątnej chusty.

Dieta laktoowowegetariańska jest trudniejsza pod kątem dostarczenia żelaza, ponieważ jego największe ilości znajdują się w produktach pochodzenia zwierzęcego. Dodatkowo wchłanialność tego żelaza jest kilkanaście razy większa niż żelaza pochodzącego z produktów roślinnych (te wchłaniania się w na poziomie dosłownie kilku procent). Wchłanianie żelaza zwiększa spożywanie produktów zawierających kwas askorbinowy, czyli witaminę C, ograniczać natomiast mogą związki antyodżywcze znajdujące się np. w czerwonym winie, produktach pełnoziarnistych, surowym szpinaku, jajach, kawie, herbacie. Dodatkowo duże ilości spożywanego wapnia również mogą obniżać wchłanialność żelaza. Z produktów roślinnych dobrym źródłem żelaza są pestki dyni, pietruszka, siemię lniane, kakao, mak. Dodatkowo można spróbować spożywać codziennie 1/4 szklanki wody z 2 łyżeczkami ekologicznego octu jabłkowego rano na czczo, na pół godziny przed pierwszym posiłkiem. Odpowiednie zakwaszenie żołądka jest konieczne do prawidłowego wchłaniania żelaza. Przy występujących niedoborach ilość spożywanego codziennie żelaza powinna kształtować się na poziomie 19 mg.
Poradnia Dobry dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

Absolwent dietetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
0

Warto zbadać przed pójściem do lekarza poziom ferrytyny i wit. B12, będzie Pani miała szerszy obraz tego ci się dzieje.

Dietetyk z pasją. Prowadzi gabinet dietetyczny w Krakowie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy