O czym mogą świadczyć zaburzenia węchu i smaku?

Też odczuwam trudny do określenia, nieprzyjemny zapach, jak gdyby zjełczały, stęchlizny, czy spalonego tłuszczu, z tym że jego źródło jest zawsze znane. Przede wszystkim czuję to w kawie, zapachu papierosów, cytrynie, jogurcie, czasami w gotowych daniach, głównie smażonym mięsie i rybach, niektórych kosmetykach. Raz słabiej, raz wyraźniej, czasem do tego stopnia, że nie mogę cieszyć się smakiem posiłku. Wyżej wymienione produkty pachną dla mnie przez to podobnie i tak samo nieprzyjemnie, do tego stopnia że nie byłbym w stanie rozpoznać części z nich po zapachu (zwłaszcza kawy, papierosów - te dwie rzeczy pachną zupełnie inaczej niż powinny). Towarzyszy temu umiarkowany, niejednostajny ból głowy, jakby ucisk - zawsze z lewej strony. Jestem pod opieką neurologa. Miałem robiony rezonans głowy, EEG i badania krwi ogólne oraz pod kątem chorób wątroby, które nic nie wykazały. Czekam teraz na wyniki krwi: na wit. b12, miedź, TSH, a także wyniki badania moczu. Mam jednak wrażenie że lekarz nie za bardzo wie co mi dolega i zleca te badania trochę po omacku. Zaczynam podejrzewać, że dolegliwości te mogą mieć związek ze stresem, gdyż wydaje mi się, że im gorzej czuje się psychicznie, tym intensywniejsze są ww. objawy. Czytałem, że nieprawidłowe odczuwanie zapachów może występować w depresji, ja jednak, poza stresem i napięciem psychicznym (czasami też czuję się bardziej zmęczony niż powinienem), nie obserwuję u siebie innych objawów, jak choćby bezsenności, czy utraty radości z życia. Opisane dolegliwości mam od ok. 2 miesięcy. Jeśli ktoś miał podobną przypadłość lub zna diagnozę, będę bardzo wdzięczny za podzielenie się swoją wiedzą.

Dzień Dobry Panu,

Dziękuję Panu za kontakt :)

Skoro diagnostyka, pod okiem Neurologa, wykazała, że nie ma powodu do obaw, obszernie zaprezentowane przez Pana symptomy, są wskazaniem do osobistej konsultacji specjalistycznej, w Poradni Zdrowia Psychicznego, celem diagnostyki symptomatycznej oraz komplementarnego leczenia (w ramach NFZ-tu bez skierowania, lub prywatnie).

Inspirowałabym Pana, by już nie czekać, by sięgnąć po profesjonalną pomoc.

Serdeczności i tylko zadowalającego samopoczucia Panu życzę,

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605