Obawy o nawrót depresji i zaburzeń odżywiania

Kilka lat temu miałam problemy związane z zaburzeniami odżywiania i związaną z tym depresją. Od jakiegoś czasu jest już dobrze, ale czasami nachodzą mnie jeszcze myśli podobne do tych z czasu choroby. Jak mogę z nimi walczyć, żeby znów się nie zaczął ten koszmar?
KOBIETA ponad rok temu

Witam
Bardzo ważne , że dostrzegasz i identyfikujesz u siebie nawracające myśli związane z dawnym problemem -zaburzeniami jedzenia. Ważne żebyś miała z kim o tym porozmawiać, opowiedzieć o trudnych emocjach, które przeżywasz , żeby był ktoś komu ufasz , kto może pomóc Ci przetrwać trudne momenty. Gdy zauważysz, że takie chwile zdarzają się częściej, kiedy trudne myśli związane z jedzeniem wracają warto zasięgnąć porady specjalisty psychologa-terapeuty, który pomoże Pani wypracować trwałe metody radzenia sobie w trudnych chwilach i zastępowania jedzenia -innymi konstruktywnymi zachowaniami
Pozdrawiam i życzę wytrwałości
Anna Ręklewska-psychoterapeuta

Mgr Agata Dusza Psycholog, Opole

To, że pozbyłaś się objawu chorobowego nie oznacza, że zniknie na zawsze. Ponieważ z tym problemem żyłaś prawdopodobnie od wielu lat, cała Twoja osobowość zdążyła przyzwyczaić się do takiego funkcjonowania. Z zaburzeniem odżywiania jest jak z innymi uzależnieniami, musisz już do końca życia pamiętać o tym, żeby nie zacząć od nowa bo możesz powrócić do starych nawyków. Może powinnaś zwrócić się do terapeuty, który pracował z Tobą podczas leczenia, aby móc porozmawiać gdy poczujesz się słaba, albo do innej osoby, która ma podobne problemy i sobie z nimi poradziła.
Pozdrawiam i życzę powodzenia
Agata Dusza