Objawy choroby - czy to coś poważnego?

Witam. Od jakiegoś czasu mam kłopot. Jestem ospała, blada, osłabiona. Mam podkrążone oczy, nie mam ochoty na jedzenie. Mam też złe samopoczucie, zawroty i bóle głowy. Oddech jest płytki, zdarzają się bóle w klatce piersiowej i trudności z oddychaniem. Słabe paznokcie, wypadanie włosów, marznę nawet siedząc przy grzejniku. Co mi może dolegać?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Z opisanych objawów można podejrzewać niedokrwistość niedoborową. Najczęściej jest to spowodowane niedoborem żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12.

Objawy, które Pani prezentuje najbardziej wskazują na niedobór żelaza, ale potwierdzić to można jedynie badaniem krwi.

Powinny zostać wykonane następujące badania: morfologia krwi, oznaczenie OB, poziom hemoglobiny, poziom żelaza w surowicy krwi, można również oznaczyć całkowitą zdolność wiązania żelaza, procent wysycenia transferyny i stężenie ferrytyny.
Warto również oznaczyć poziom kwasu foliowegi i witaminy B12 w surowicy.

Ważne jest, aby badanie to wykonać rano na czczo i należy pamiętać, aby nie wykonywać go w trakcie miesiączki i parę dni po, gdyż wartości mogą być zaniżone.
Zalecam udanie się do lekarza rodzinnego, który zinterpretuje Pani wyniki i zaproponuje leczenie.

Pozdrawiam!