Objawy ciężkiej depresji od pół roku

Witam, czy to nie jest depresja, z pol roku mam objawy ciezkiej depresji (kryteria diagnostyczne rozpoznania depresji dużej według DSM-IV), antydepresanty nie pomagają, raczej bym nazwal je prodeprasentami, w skali Becka wychodzi mi 40 pkt i wzwyz, psychoterapeutka u ktorej sie leczylem mowi mi ze to nie jest zadna depresja, ze daleko mi do depresji, wiec wogóle co to jest depresja????? Depresja sie dopiero zaczyna gdy ktos nie moze wstac z łozka 24h na dobe??? Prosze o odpowiedz???????

Dzień dobry!

Niestety, nie jest możliwe postawienie żadnej diagnozy za pośrednictwem Internetu, bez osobistego kontaktu - szczególnie, jeśli specjaliści, z którymi dotąd się Pan konsultował nie są zgodni co do swojej opinii.
Zachęcam do dalszych konsultacji i poszukiwania możliwości leczenia.

Oczywiście, ma Pan rację, że depresja może przebiegać w różnym tempie, różnym nasileniu, z różnymi objawami. Często choroby, które jednoznacznie cierpią na depresję, prowadzą pozornie normalne życie, są zdolne do chodzenia do pracy, prowadzenia domu, wypełniania codziennych obowiązków. Do diagnozy depresji nie jest "konieczne" całkowite otępienie i niemożność wstania z łóżka.

Pozdrawiam!

Witam. Proszę nie diagnozować się samodzielnie, ponieważ zwykle jest tak, że wszystkie objawy nam pasują. Jeśli nie ma Pan zaufania do psychoterapeutki, proszę skonsultować się z inną osobą. Kto Panu przepisał antydepresanty?Jeśli lekarz psychiatra, to zawsze może Pan poprosić o zmianę leku. Leki antydepresyjne są bardzo różne, i czasem trzeba czasu, żeby sobie dopasować odpowiednie.
Co do Pana ostatniego pytania: oczywiście nie tylko taki stan będzie nazywany depresją, niemożność wstania z łóżka to jej stadium najcięższe. Z drugiej strony, często stany przygnębienia i zniechęcenia są mylnie nazywane depresją. Dlatego zachęcam do kontaktu z dobrym specjalistą.